Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Planai Classic - jen se chumelilo

Už třiadvacet let zahajuje evropskou veteránskou sezonu rakouská Planai Classic, která se odehrává mezi Gröbmingem, Schladmingem a Ramsau. Všichni účastníci se shodli, že díky neustálému sněžení, byl letošní ročník nejtěžší ze všech.

Tak třeba Hans Joachim Stuck, ikona automobilového sportu, který startoval s VW Käfer 1302 Rally prohlásil: „ Absolvoval jsem v životě hodně, ale tohle jsem ještě nezažil.“ Jeho slova nejlépe vystihují podmínky, jaké při třídenní soutěži panovaly. Prakticky tři dny vytrvale sněžilo, a když pár minut náhodou ne, tak byla silnice mokrá, jelo se za mlhy, za tmy, za mlhy, na náledí.

A k tomu tuhé nápravy, světlomety svítící jako svíčky, pouze šestivoltové baterie, „náladová“ elektronika, pravěké převodovky,tedy žádné ABS, ESP a kdo ví co ještě. Každý se musel spolehnout sám na sebe, nebo na sněhové řetězy či pomoc kamarádů.

Už čtvrteční prolog za tmy po horské silnici z Raumsau pod Dachstein byl doslova zkouškou odvahy. V pátek čekaly na 49 posádek nejdříve dvě zkoušky pravidelnosti na zasněženém letišti, následovala odpolední a večerní etapa Hochwurzen Trophy, vedoucí přes Assach, Radstadt, Schladming, kde přímo u lanovky Planai čekala další zkouška, už za tmy a poté se pokračovalo přes Aich opět na letiště na závěrečnou zkoušku. Od jedenácti hodin až do půl osmé prakticky za volantem.

Ale tím Planai Classic nekončilo, Naopak pravý očistec měl teprve přijít. Nejenže hustě sněžilo, ale k tomu foukal ještě ostrý vítr. Nejdříve zkouška na dostihové dráze, potom přesun po vedlejších silničkách do Schladmingu ke třem zkouškám od mezistanice lanovky nahoru na Planai. Nakonec se jelo pouze dvakrát, protože Martin Krisam skončil se Sunbeamem Tiger mimo trať a třetí průjezd byl zrušen.

Každá akce má své vítěze, ale i hrdiny. Největšími byli manželé Johan a Gabi Koller s otevřeným Sunbeamem Supersport z roku 1930. Právě oni jsou morálními vítězi, před kterými nezbývá než smeknout.

Asi největší raritu na trati pilotoval bývalý rakouský soutěžák Rudi Stohl za volantem vojenského vozu Steyr Puch Pinzgauer vyrobený v roce 1972. Německý a také u nás dobře známý Michal Stoschek si pro tentokrát vybral Porsche 914/6 GT s výkonem 200 k. Nejsilnějším automobilem byl Ford Mustang s výkonem 243 k, vyrobený v roce 1965. Ve startovní listině byly nejvíce zastoupeny vozy VW Käfer, dále Volvo PV 544, 122 a 144 nebo P1800 nebo Porsche. Náročné zimní podmínky zvládla také Stella Ochabauer s VW Buggy, jehož 1,5 litrový čtyřválec měl výkon 44 k.

Vítezství obhájili Alex Deopito se synem Florianem s Mercedesem Benz 350 SLC z roku 1972. V roce 2016 a 2017 získali druhé místo, letos vyhráli s ohromným náskokem před holandskou manželskou dvojicí Michael a Nico Koel s Alfou Romeo Giulia Super.


My jsme navštívili pouze sobotní etapu, a museli jsme obdivovat jak posádky, tak pořadatelé kolem novináře a autora mnoha knih Helmuta Zwickla. Muselo se sice občas trochu improvizovat, ale nic se nerušilo. Planai Classic je prostě pro opravdové nadšence.
J.Lasík 7.1.2019

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar