Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

O víkendu startuje East African Safari Classic Rally

V sobotu 9. prosince, odstartuje prologem již 11. ročník legendární mezinárodní automobilové soutěže historických vozů East African Safari Classic Rally 2023. Český tým ACCR Racing21 budou v soutěži reprezentovat hned dva soutěžní speciály.

Startovní pole 63 soutěžních vozů obohatí, díky týmu ACCR Racing21, Opel Ascona A, který dobovým zbarvením připomene velké úspěchy německé značky na poli motorsportu. Na startu se s ním představí posádka Olga Lounová – Lilia Khousnoutdinova, jediná dámská posádka letošního ročníku. Druhým týmovým vozem na startu jedné z nejnáročnějších automobilových soutěží světa bude Porsche 911 SC s posádkou Vojtěch Štajf – Jan Bejvl. East African Safari Classic Rally 2023 fakticky uzavírá letošní sportovní sezónu týmu ACCR Racing21. U obou posádek se jedná o premiérový start na této vytrvalostní soutěži, jejíž trať o celkové délce přes 3600 kilometrů povede na území afrického státu Keňa.

Včera již absolvoval s oběma soutěžními vozy administrativní a technické přejímky v přímořském resortu Vipingo Ridge, přibližně 30 kilometrů severně od Mombasy. Následně se přesunul na předsoutěžní test, kde se mechanici týmu věnovali především finálnímu nastavení obou vozů a volbě pneumatik pro sobotní prolog. Ten určí dosaženými časy a umístěním startovní pořadí do úvodní etapy. Dnes věnují všichni členové týmu ACCR Racing21 část svého programu mimo jiné dobrovolnému charitativnímu projektu organizátora soutěže spojeného s výsadbou stromů v okolí jedné z místních škol.

„Zdravíme všechny fanoušky rally z africké Keni, kde nás v dalších dnech čeká obrovská výzva v podobě velmi těžkého terénu, tisíců náročných kilometrů a také poměrně vysokých teplot, které ve voze šplhají až k hranici 50 °C! Dneska jsme se věnovali doladění podvozku a zkoušeli jsme také dvě možné varianty pneumatik Pirelli. Auto jede velmi dobře, takže jsem spokojen. Jedinou těžkostí byl pro nás s Honzou ne úplně dokonalý itinerář testovací tratě, tak jen doufám, že v soutěži v něm budeme mít přesnější údaje. V každém případě startem na East African Safari Classic si tady v Keni rozhodně plním svůj velký sen. Těšíme se už na zítřejší prolog,“ Vojtěch Štajf.

O své první postřehy a také o obsah dnešního programu se podělila i Olga Lounová, která Opelu Ascona A z roku 1972: „Dneska jsme se s Lilií za velkého vedra naplno věnovali testování auta i důležité souhře v navigaci. Mám velkou radost z ovládání historické Ascony. Skvělé auto! Samozřejmě i pro nás bude výzvou naučit se ovládat auto v tak těžkém jílovitém a kamenitém terénu, který je úplně odlišný od toho, jenž jsem třeba poznala na Dakaru.“

Měřený úvodní prolog East African Safari Classic Rally 2023 s délkou cca 12 kilometrů startuje v sobotu 9. prosince v 9 hodin místního času v areálu Vipingo Ridge.East African Safari Classic v kostce

Tato náročná soutěž historických vozů se koná v termínu 9. – 18. prosince 2023 a její trať s nezpevněným povrchem o délce přibližně 3600 kilometrů povede na území Keni. V některých částech využije známé tratě ze současné Safari Rally, která je od roku 2021 opět součástí seriálu World Rally Championship. V 10denním programu soutěže je osm etapových dní, jeden úvodní prolog a jeden volný den. V každém etapovém dni posádky absolvují celkem tři rychlostní zkoušky. Maximální počet 63 startujících posádek je pro obrovský zájem již dlouhodobě naplněn. Do soutěže East African Safari Classic se mohou, dle striktních pravidel, přihlásit pouze vozy s homologací do konce roku 1985 s výhradně atmosférickým motorem (tedy bez přeplňování) a pohonem pouze jedné nápravy. Soutěžní vozy jsou rozděleny do pěti kategorií dle objemu motoru. Před startem soutěže NENÍ povolen trénink na její trati.


Pozn.red. Ve startovní listině jsou nejvíce zastoupeny vozy Porsche 911 v počtu 28 (dva připravil a servisuje český Rexteamn rodiny Cvrčkových), dále Ford Escort (14) a Datsun (10). Ale najdeme i takové rarity jako Trabant 601 nebo Morgan Plus 8.Info na https://eastafricansafarirally.com

PR 8.12.2023

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Subaru Forester
Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar