Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Než vypustíme vodu z chladiče

První říjnový víkend byl hodně bohatý na veteránské akce a nebylo vůbec jednoduché, kam vyrazit. Každý byla specifická a na každé byly k vidění zajímavé automobily a motocykly.

Víkend začal vlastně Večerní jízdou Táborem, na kterou navázaly sobotní Čelkovice. V Praze se uskutečnila tradiční Noblesa, ve Zvánovicích Ondřejovská osmička, v Mostě probíhal The Most Classic, kde byly k vidění nejen historické sportovní automobily, ale i současné včetně třeba Alpine a Ferrari. V Olomouci se slavilo 100 let SKAM.My jsme se nakonec rozhodli pro akci Než vypustíme vodu z chladiče aneb Vzpomínka na Jaroslava Šíra ve Dvoře Králové. Jednak nás zlákala zajímavá trať, ale především čtyřicet přihlášených předválečných automobilů a dvě desítky motocyklů. Ty doplnily ještě tři desítky automobilů do roku 1987.
Nejstarší vozidla vyrazila z Dvora Králové přes přehradu Les království, dále Borovnici, Studenec, Jilemnici, Lomnici nad Popelkou, Novou Paku, Lázně Bělohrad zpět do Dvora Králové. Ty novější jely pak delší trasu, když z Lomnice pokračovaly přes Tatobity, Železný Brod, Semily atd. Tedy pořádná porce kilometrů, 120 nebo 135 km. Hlavně třeba pro veteránisty ze Studence. Manželé Synkovi s Pragou Piccolo a Bartoňovi s Walterem Junior a syn Martin s přítelkyní na stroji Terrot museli nejdřív do na start do Dvora Králové, pak si dali sto dvacet kilometrů po trase a zase domů do Studence.
Právě Praga Piccolo Phateon z roku 1924 byla druhým nejstarším automobilem po vozidle Buick 312, vyrobeným před 110 roky. Vedle domácích značek Praga, Tatra nebo Aero zaujal například Chevrolet AC Coupe (1928), Daimler LQ (1936) nebo Peugeot 402 B (1938). Vrcholem byl pak Mercedes Benz 500 K kabriolet (1935) Františka Kudely, který má nedaleko od odtud chaloupku. A tak vzal se sebou ještě Jirku Flídra a Pavla Krotila s BMW 325 (1937) a objevil se i Vladislav Novák s krásným Talbotem Lago Record z roku 1952.
Z novějším ch automobilů vzpomeňme třeba Porsche 356, Jaguar Mark8, Austin Healey, Daimler Ferrett, MG B atd. Bohužel, když se jedou dvě trasy, tak nemůžeme být všude, a to je pro nás fotografy škoda. Škoda, že se někteří účastníci odpoledne pomalu ze svých tras vytrácely. Chválíme pořadatele za perfektní informační servis na www.vcc.cz. Před soutěží byly zveřejněny startovní listiny i mapky.

A proč vzpomínka na Jardu Šíra. Byl to veteránista tělem i duší se svým oblíbeným soutěžním motocyklem New Hudson. Člověk, který se v roce 1991 významnou měrou zasloužil o vznik Veteran Car Club Dvůr Králové nad Labem.

JL 9.10.2023

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar