Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Návrat legendy J.K.Lobkowicze do Turnova

Město Turnov zažilo včera odpoledne „Malou Velkou“ motoristickou slavnost, na které se podílelo nejen Turnov, ale hlavně Severočeské muzeum v Liberci a Národní technické muzeum, a nesmíme zapomenout ani na archiváře v Mělníku, Děčíně a Semilech.

Za přítomnosti vedoucích činitelů všech zmíněných organizací a Jiřího Jana Lobkowicze byla na zrenovovaném secesním domě, číslo popisné 440, na Palackého ulici slavnostně odhalena pamětní deska Jiřího Kristiána Lobkowicze, slavného automobilového závodníka a turnovského rodáka. V tomto domě se totiž narodil 22.února 1907. Jako by mu byla „dvaadvacítka“ souzena. Na závodním okruhu Avus v Berlíně totiž zahynul 22.května 1932. Proto se také slavnost uskutečnila na den přesně po osmdesáti letech od tragické události.

Byť zemřel hodně mladý, tak se jednalo bezpochyby o vynikajícího jezdce na vozech Bugatti, který dojel v roce 1931 v silné mezinárodní konkurenci čtvrtý za Chironem, Stuckem a von Morgenem. Dosáhl tak dodnes nepřekonaného úspěchu domácího jezdce na tratích Velkých cen.
Slávu Jiřího Kristiána Lobkowicze připomínaly i fotografie v průjezdu domu a především pak osmiválvová Bugatti 51, jeden z klenotů Národního technického muzea. Právě tento automobil vyrobený ve čtyřiceti kusech si počátkem července 1931 objednal kníže Jiří Kristián Lobkowicz z Mělníka a Hořína u pražského zástupce automobilky Vladimíra Guta pod výrobním číslem 51131. Od roku 1956 je součástí Národního technického muzea, které tehdy koupilo automobil za deset tisíc korun. Aby však původní majitel nezbohatl, tak soudruzi rozhodli, že mu budou peníze vypláceny během dvou let.

Kariéru Jiřího Kristiána Lobkowicze připomíná od 22. května 2014 odlitek s vítězným návrhem Jana Kašpara, studenta Střední umělecko-průmyslové školy v Turnově. A musíme uznat, že se mu dílo opravdu povedlo.

Vlastnímu slavnostnímu odhalení desky předcházel tzv. Bugatti step aneb jízda bugatek a sportovních automobilů ze Sychrova přes Svijany, Vyskeř, Hrubou skálu do Turnova. Na nádvoří sychrovského zámku se představilo šest vozů Bugatti, ale jízdu po vlastní ose absolvovaly pouze čtyři. Škoda, že nedorazil původně přihlášený pan Ladislav Samohýl s Bugatti 35A a replikou Nostalgic Edition.J.Lasík 24.5.2014

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar