Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Národní technické muzeum slaví 10 let od znovuotevření

Před 10 lety se začala psát nová kapitola dějin Národního technického muzea. Po rozsáhlé rekonstrukci bylo 15. února 2011 NTM znovu otevřeno veřejnosti. V současnosti muzeum prezentuje své sbírky ve 22 expozicích v budově v Praze na Letné a ve 2 svých pobočkách, které za 10 let navštívilo přes 2,6 milionu návštěvníků.

Budova Národního technického muzea začala po rekonstrukci v roce 2011 poprvé, za svoji více než sedmdesátiletou historii, sloužit výhradně muzejním účelům. Pět počátečních expozic se v průběhu několika let rozšířilo na současných patnáct. Nejpopulárnější je již tradičně Dopravní hala, jejíž exponáty vyprávějí příběh historie automobilové, motocyklové, cyklistické, letecké, lodní a železniční dopravy na území dnešní České republiky.
Nezapomínejme ani na expozice jako je Technika v domácnosti, Architektura, stavitelství a design, Tiskařství, Astronomie, Chemie kolem nás nebo jedinečný Uhelný a rudný důl.

V uplynulých deseti letech připravilo NTM několik desítek výstavních projektů. Vzpomeňme ty nejvýraznější: probíhající výstavy ADOLF LOOS SVĚTOOBČAN a Fenomén Jawa aneb Jawa, jak ji neznáte. Jedinečnou připomínkou historie protetických pomůcek byla výstava Člověk v náhradách aneb technika slouží medicíně. K celorepublikovým „karlovským“ oslavám se muzeum připojilo výstavou Civitas Carolina aneb stavitelství doby Karla IV. Z dalších výstavních projektů můžeme zmínit Parní stroje v českých zemích, Naše moře... Rakousko-uherské válečné námořnictvo, 60 let televizního vysílání, Jak Fingerhut k Náprstkovi přišel nebo DOSUŠENO!

Muzeum také pravidelně pořádá akce pro veřejnost. Největší byl projekt Prezidentský vlak 2018, připomínka stého výročí založení Československa jako moderního společného státu Čechů a Slováků. Autentické salonní vozy, které sloužily československým prezidentům, byly zařazeny ve vlakové soupravě a prezentovány v českých, ale i slovenských městech. Historii cest prezidentů přiblížila desítkám tisíc návštěvníků výstava umístěná v jednom z vozů soupravy. Muzeum se pravidelně podílí také na organizaci soutěže historických vozidel 1000 mil československých, kam vysílá své posádky.

Národní technické muzeum už více než pět let zve své návštěvníky také mimo Prahu. V západních Čechách v areálu kláštera v Plasích najdeme Centrum stavitelského dědictví NTM Plasy. Tato evropsky unikátní expozice nabízí nové možnosti práce s návštěvníkem a vhodné propojení výstavní činnosti s aktivitami vzdělávacími a badatelskými.

V Železničním depozitáři NTM v Chomutově byly v roce 2017 výrazně rozšířeny každoroční Dny otevřených dveří, a muzeum tak v letní sezonně několik dní v týdnu zpřístupňuje největší státní sbírku historických kolejových vozidel na území České republiky. Návštěvníci si v depozitáři mohou prohlédnout téměř 100 kolejových vozidel: parní lokomotivy, lokomotivy elektrické a dieselové, salonní vozy a mnohé další.

Muzeum se dočkalo také řady ocenění v tuzemských i zahraničních soutěžích. Několikrát bylo oceněno v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis, ze zahraničních jmenujme Micheletti Award nebo Živa Award. Cenu Gloria musaealis získalo NTM za Muzejní počin roku za rok 2013 za projekt Národní technické muzeum dokončeno, za rok 2015 za projekt Centrum stavitelského dědictví Plasy a za rok 2018 za projekt Prezidentský vlak.

V současnosti se muzeum připravuje na otevření budoucího Muzea železnice a elektrotechniky NTM. Nové muzeum bude zpřístupněno v areálu bývalého lokomotivního depa na Masarykově nádraží v Praze v roce 2028. Ve zdejších expozicích návštěvníci naleznou nově a moderně prezentované železniční a elektrotechnické sbírky NTM.

Základní činností Národního technického muzea jako největší sbírkotvorné instituce zaměřené na dokumentaci historie vědy, techniky a průmyslu u nás je ochrana a rozšiřování sbírky. V současnosti NTM spravuje 176 tisíc sbírkových předmětů, mezi nimiž je mnoho exponátů mimořádné hodnoty


10. výročí otevření po rekonstrukci oslaví Národní technické muzeum koncertem Hudba mezi lokomotivami aneb koncert k 10. výročí znovuotevření NTM. Koncert se uskuteční 15. února 2021 od 19 hodin online na stránkách www.ntm.cz, youtube a facebooku NTM. Ve vybraných expozicích muzea vystoupí kytarista Lukáš Sommer za doprovodu houslisty Pavla Šporcla. Padesáti minutový pořad moderuje Petr Vacek.

ntm 10.2.2021

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar