Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Národní technické muzeum se zúčastní akce Tábor s párou

Národní technické muzeum se o víkendu 25. a 26. října zúčastní v rámci projektu „Rok evropské železnice 1825–2025“ akce „Tábor s párou“. Hlavním lákadlem budou jízdy parního vlaku vedeného lokomotivou „Ušatou“ 464.102.

Návštěvníci se dále mohou těšit na salonní vůz československých prezidentů „Svoboda“ z roku 1968, sanitní vůz Praga Lady z roku 1947 a elektrický motorový vůz „Elinka“ z roku 1903 ze sbírky NTM.


Lokomotiva „Ušatá“ 464.102, která je jedinečným dokladem meziválečné československé konstrukční školy parních lokomotiv, vyjede v čele historického vlaku na trasu mezi Táborem a Chýnovem a Táborem a Balkovou Lhotou. NTM v Táboře představí i další cenné exponáty. Zájemci si budou moci prohlédnout letos opravený salonní vůz československých prezidentů „Svoboda“ z roku 1968, který bude v rámci akce přístupný veřejnosti.


Tento vůz, spojený s cestami představitelů státu, patří k nejcennějším exponátům železniční sbírky NTM. Právě v něm proběhlo 31. července 1968 v Čierné nad Tisou nechvalně známé jednání mezi československou delegací vedenou Alexandrem Dubčekem a sovětskou delegací v čele s Leonidem Brežněvem.


Na točně bude k vidění elektrický motorový vůz „Elinka“ z roku 1903 – první vozidlo pro elektrifikovanou trať na našem území mezi Táborem a Bechyní, další provozní exponát NTM. Nabídku Národního technického muzea doplní sanitní vůz Praga Lady z roku 1947.




NTM 23.10.2025

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Prague Car Festival
Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2025 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar