Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Národní technické muzeum rozšíří své depozitáře v Čelákovicích

Národní technické muzeum zahájilo projekt rozvoje depozitárního areálu v Čelákovicích, jehož záměrem je vybudování nové moderní haly pro sbírkové předměty, které dosud neměly kvalitní uložení, jejich konzervování a digitální evidence.

Generální ředitel NTM Karel Ksandr k tomu uvedl: „Národní technické muzeum, které spravuje 75 tis. sbírkových předmětů se potýká s nedostatkem vhodných depozitářů pro umístění svých sbírek. Jsem velmi rád, že se situace změní a projekt zajistí kvalitní uložení množství jedinečných předmětů, včetně těch, které byly zachráněny v roce 2002 ze zatopené karlínské Invalidovny a dosud jsou uloženy v nevyhovujících prostorách NTM na Masarykově nádraží, kde plánujeme vybudovat Železniční muzeum. “

Ze sbírkového fondu Národního technického muzea je v devatenácti stálých expozicích v hlavní budově muzea v Praze, v Centru stavitelského dědictví NTM v Plasích a v nově zpřístupněném Železničním depozitáři v Chomutově veřejnosti prezentováno necelých 7 % exponátů. Většina sbírky, která se stále rozšiřuje, je uložena v depozitářích, kde je k dispozici badatelům a je uchovávána pro další generace a případnou prezentaci. Národní technické muzeum si nechalo v roce 2015 zpracovat plán rozvoje areálu v Čelákovicích s výhledem až do roku 2050. Nová depozitární hala, jejíž budování nyní NTM zahajuje, z tohoto záměru vychází a bude vybavena moderní skladovou a manipulační technologií. Předměty, které do ní budou uloženy, projdou pečlivou konzervací a dokumentací. V rámci udržení jednotné architektonické koncepce navazuje řešení budovy na již dokončené haly z předchozích let.

Projekt „Rozvoj depozitárního areálu Čelákovice“ získal podporu v rámci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) a financován bude z Evropského fondu pro regionální rozvoj s celkovými náklady více než 118 mil. Kč. Proběhne v letech 2017 až 2021. Jedná se o druhý z velkých projektů, které Národní technické muzeum z Evropských fondů uskuteční. V letech 2012 až 2015 NTM velmi úspěšně realizovalo obnovu hospodářského areálu kláštera v Plasích. Celkové náklady projektu Centra stavitelského dědictví Plasy NTM tehdy přesáhly 337 mil. Kč.


NTM 25.7.2017

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Prague Car Festival
Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2025 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar