Motokrosař století Jaroslav Falta dostal vyznamenání

Jaroslav Falta, motokrosový závodník, který byl v anketě zvolen nejlepším českým motokrosařem 20. století, obdržel od prezidenta republiky u příležitosti řádového dne 28. října 2020 státní vyznamenání, Medaili za zásluhy.

Během své sportovní kariéry dokázal Jaroslav Falta šestnáctkrát vystoupat na nejlepší stupínek v závodech mistrovství světa motokrosu ve třídě 250 ccm, tehdejší královské disciplíny. Za deset let účasti ve světovém šampionátu se umístil osmkrát v nejlepší desítce, třikrát byl na prvním místě průběžného pořadí. V roce 1974 vybojoval navzdory nefér jednání sovětských jezdců titul mistra světa, o který později za přispění politiky, a hlavně kvůli zbabělému jednání československých svazarmovských funkcionářů, přišel. V motokrosové historii zůstává nesmazatelně zapsaný i přesto, že ho o světový titul připravil Rus Gennadij Mojsejev. Celý motokrosový svět však zná a uznává jen jediného mistra světa z roku 1974 - Jaroslava Faltu!

„Je to po těch letech obrovská satisfakce. Vyznamenání si moc vážím a děkuji za něj, vím, že návrh už byl podán letos počtvrté, a konečně to vyšlo. Já bych ocenění přál v příštích letech klukům ze Šestidenní, byli jsme jedna parta. A soutěžáci to měli daleko složitější, copak my, odjeli jsme dva závody a byl konec, ale oni na trati strávili šest dnů. Jména jako Mašita, Češpiva, Fojtík, Čížek, to jsou závodníci, kteří byli opakovaně nejlepší na světě a státní vyznamenání si určitě zaslouží!“ komentoval se skromností sobě vlastní Jaroslav Falta.