Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Subaru Impreza
Alcar - Bezpečná kola pro radost

Motocykly budou závodit kolem Strahova

Příznivci historických závodních motocyklů si přijdou na své už tuto sobotu 11. srpna, kdy po padesáti letech zaburácejí motory na bývalém Strahovském okruhu, kde se v letech 1951, 1960 a 1962 konaly motocyklové závody.

Tehdy tady startovali například František Šťastný, Gustav Havel, Václav Parus, Oldřich Kába, Ladislav Štajner a další jezdci. V letech 1983 až 88 proběhlo pět pokusů o obnovu závodu, ale jen na zkrácené trati dlouhé 1,4 kilometrů po stroje do roku 1948 a 1960.
Letošní Štít Strahova o cenu Ladislava Štajnera se uskuteční na dva a půl kilometru dlouhém okruhu kolem stadionu, se šesti levými, pěti pravými zatáčkami doplněné několika retardéry. V pěti kategoriích (Classic 175, Classic 250, Classic 350. Classic 500, SZM 125) se představí 85 jezdců s motocykly Jawa, ČZ, Yamaha, Honda, Cagiva, Gilera, MV Agusta, Aprilia, ale také třeba Jaha, Kleva atd. Vyvrcholeném bude závod sidecar za účasti osmi posádek. Právě tyto stroje už ze současných závodů zcela vymizely, což je velká škoda.
Všechny třídy pojedou na 10 kol, side na šest a kategorie SZM dokonce na dvanáct. Od 9 do 13.50 hodin jsou na programu tréninky, každá kategorie absolvuje dva po dvaceti minutách. Poté následují „ostré“ závody všech kategorií až po sidecary.
V poslední době se silniční závody historických motocyklů stále více stěhují z autodromů na přírodní tratě, aby byl zachován ráz a atmosféra doby minulé. U nás máme hned několik pěkných tratí jakou jsou Hořice, Dvůr Králové nad Labem, Nepomuk a další. A dost možná k nim přibude i Praha.


JL, 8.8.2012

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2018 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar