Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Motocykly Raleigh v zapomenuté továrně

Lomnice nad Popelkou, městečko na rozhraní Českého ráje a Podkrkonoší se zapsalo po povědomí třeba Lomnickými suchary nebo výrobou stanů v dnes již zaniklém Technolenu. Ale také mnoha skvělými sportovci, kteří proslavili naši zemi za hranicemi.

Vzpomeňme třeba Karla Kodejšku, mistra světa v letech na lyžích, na kterého dnes navazuje další vynikající skokan Roman Koudelka, Jan Matura nebo Čestmír Kožíšek. Na lomnickém ledě začínal Skvělý hokejista Vladimír Martinec, a tak bychom mohli pokračovat. Skvělé reprezentanty měla Lomnice i v motorismu. Petr Doležal jezdil na evropské úrovni závody do vrchu, s bratrem Pavlem jezdili před tím ještě rallye. Vlasta Boháček skončil třetí v ME v rallycrossu. Bratři Plichtové z nedaleké Tuhaně jezdí velice dobře autocross.

Tím se pomalu dostáváme ke sbírce motocyklů značky Raleigh, která zřejmě najde, nebo už spíše našla pevné místo v bývalé továrně Mastných. Sbírku zhruba dvou desítek motocyklů vlastní pan Pavel Doležal z Velkých Popovic. A byla zpřístupněna v rámci Dnů architektury.

Jak spolu souvisí motocykly a architektura? Hned vysvětlíme. Před několika roky začal Pavel Doležal hledat starou industriální stavbu a ze stovky navštívených objektů jej nejvíce oslovila továrna Mastných v Lomnici nad Popelkou. Rodina Mastných nechala postavit budovu mechanické tkalcovny, mimochodem první na našem území. Ještě před tím, v roce 1855, postavil Vincent Mastný továrnu pro tkaní bavlněného zboží., která se ale nedochovala. Továrna s 850 stroji byla majitelem rodiny do roku 1932, na přelomu 19. a 20. století v ní pracovalo až 550 dělníků. V 50. letech byla znárodněna, prošla rekonstrukcí a stala se z ní člunkárna.

Umělecký kovář Pavel Doležal, který se specializuje na industriální nábytek, architekturu a design nebo retro styl, má s objektem velké plány: „Proč kupuji bývalou továrnu rodiny Mastných v Lomnici nad Popelkou? Odpovědí je genius loci – kouzlo, které z továrny vyzařuje. A také veličina prostoru, kde mohu realizovat své další sny. Uvědomuji si pracovní disciplínu a myšlení tehdejších majitelů i dělníků a chtěl bych se pokusit zachovat stavbu a okolí v co nejvěrnějším stavu z doby její slávy. Počítám s tím, že na tomto místě budeme pokračovat v naší praxi v oblasti uměleckých řemesel a moderní kovovýroby. Pouze však v omezené míře a tak, aby nedocházelo k ohrožení klidu a pořádku. Část budovy chci využít pro realizaci příležitostně přístupného muzea, ve kterém chci umístit moji celoživotní sbírku historických motocyklů Raleigh, ale také staré tovární stroje z oblasti kovovýroby. S využitím reliktů zde také chci umístit expozici k historii a vývoji této továrny."

Ale vraťme se k motocyklům značky Raleigh, které budou příležitostně vystavovány v továrně společně se stroji z oblasti kovovýroby. Britská značka Raleigh vyráběla motocykly do 30.let, než zanikla a specializovala se jen na výrobu jízdních kol. Po první světové válce pokračovala výroba s jednoválci a dvouválci o objemu 175 až 800 cm³.

Tisíc osm set návštěvníků, kteří továrnu během dvou dnů navštívili, si mohli prohlédnout motocykly jak v nálezovým stavu, nebo původním či pěkně renovované kousky.

Nechme se překvapit, do jakých prostor čtyřpodlažní budovy budou nakonec motocykly umístěny, ale už dnes víme, že se tu budou vyjímat. „Sbírka vznikla už v 70. etech, kdy jsem měl za sebou už renovaci motocyklů Jawa, ČTZ, Ardie atd. Tehdy se daly sehnat za dnešní cenu malého kanystru benzinu. Po tomto krátkém období jsem si usmyslel, že budu slavným sběratelem slavné značky. V té době jsem pracoval jako učeň v továrně na opravu leteckých motorů v Praze a pomáhal starším a zkušeným sběratelům s renovacemi. Ti mě pak předali cenné informace o značkách Moto Guzzi, Victoria nebo Raleigh. Ta poslední mě zaujala nejvíc, a také proto, že nikdo nevěděl, jak jí správně vyslovovat“.J.Lasík 31.12.2014

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar