Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Mnichovo Hradiště připravuje oslavu 70 let značky LIAZ

Mnichovo Hradiště si připomíná hned dvě výročí spojená s neexistujícími Libereckými automobilovými závody (LIAZ), které zaujímají v novodobé historii města zásadní místo. Před 70 lety byl vyroben první nákladní automobil, před 20 poslední, speciál pro Rallye Dakar. Kromě těchto dvou exemplářů do Hradiště v květnu zamíří sedm desítek dalších liazek apod.

Město Mnichovo Hradiště ve spolupráci s Klubem veteránů LIAZ, Klubem Mn. Hradiště s.r.o. a Muzeem města Mnichovo Hradiště připravuje na poslední květnovou sobotu 27. května den s LIAZem. Půjde o celodenní akci, jejímž hlavním dějištěm bude centrální Masarykovo náměstí, ale v rámci ní se účastníci rozběhnou či rozjedou i dál po městě – na místa, kterými kráčela historie LIAZu. Událost má hrubé obrysy a není pochyb, že půjde o akci výrazně nadregionálního charakteru.


„Už nyní můžeme prozradit, že budeme mít ve městě zastoupeny všechny modelové řady LIAZ a mnoho unikátních strojů, jako je ten z roku 1953, který opustil brány fabriky jako úplně první, nebo speciál Martina Macíka postavený v roce 2003 pro Rally Dakar,“ konstatuje za organizátory Ondřej Knobloch. Patrik Militký z Klubu veteránů LIAZ dodává, že cílem bude, aby u příležitosti 70. výročí od prvního vyrobeného vozu značky v Mnichově Hradišti do města zavítalo sedmdesát nákladních vozů.


Na náměstí bude k vidění průřez historií LIAZu, na dalších stanovištích pak budou vystavené vozy podle roků výroby. Tato další dějiště budou mít vždy s LIAZem přímou souvislost. Potvrzený je areál někdejšího LIAZu, dále jsou zvažovány tzv. „lité domky“ (v ulicích Na Výsluní a Polní) a sídliště Lidická, které vybudoval LIAZ v rámci výstavby bydlení pro své zaměstnance, nebo prostory nádraží, odkud liazky nejčastěji mířily do světa.


Všude budou na účastníky čekat nákladní auta, jejich majitelé či průvodci a další atrakce. Zastavení vznikne také v městském kině, kde poběží ve smyčce nový dokument věnovaný historii LIAZu připravený k této příležitosti. Mezi jednotlivými zastávkami bude po celý den účastníky vozit stylový historický autobus Škoda 706 RTO.


Přestože doprovodný program teprve vzniká, jisté je, že akce nabídne výstavy, rozhovory s pamětníky, přednášky, spanilou jízdu účastníků přes město do provizorního kempu v ulici V Lípách nebo večerní koncert. Organizátoři rovněž jednají o spolupráci s Národním technickým muzeem, Tatrou Kopřivnice nebo společností ŠKODA AUTO.


LIAZ má v moderní historii Mnichova Hradiště významné místo. Ve druhé půli 20. století šlo o největšího místního zaměstnavatele a také o hybatele, díky němuž se město od 60. do 80. let dynamicky rozrůstalo. Pro řadu místních je tak LIAZ dodnes srdeční záležitostí, což dokazuje i masivní účast na listopadovém odstřelu továrního komína, který byl symbolickou tečkou za půl století trvající existencí LIAzu v Mnichově Hradišti.PR 21.2.2023

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Subaru Forester
Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar