Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Mirek Krejsa řádil Mezi pavilony

Vedle hlavního pořadatele a iniciátora celé akce Karla Kupky byl nejvytíženějším mužem Brno Revivalu známý veteránista Mirek Krejsa z Jablonce nad Nisou. Nevynechá prostě žádnou příležitost, aby se někde nesvezl.

Na trati mezi výstavními pavilony se měl původně představit s třemi automobily, nakonec usedl do čtyř. Pro kategorii nejstarších závodních a sportovních automobilů do roku 1945 si přivezl MG PA, vyrobený v roce 1934.

Poté přesedl do Formule 3 Škoda z roku 1965, kterou přivezl do Brna ředitel renovátorské dílny škodováckého muzea Michal Velebný. K formulím má Mirek Krejsa hodně blízko, protože svoji závodnickou kariéru začínal v roce 1974 s monopostem MTX Easter.

V letech 1964 až 1966 vznikly čtyři tovární závodní vozy formule 3 s motory odvozenými ze čtyřválce Škoda 1000 MB. S karburátorem Solex disponovaly výkonem 72 k při 7250/min a točivým momentem 81 N.m při 4000/min. Při zkouškách ne letišti v Hoškovicích dosáhl monopost rychlosti 192 km/h . Pro sezonu 1966 se podařilo zvýšit výkon na 85 až 88 k při 8000/min. V závodě Mezi pavilony obsadili Jaroslav Bobek a Václav Bobek st. první dvě místa, když porazili úřadujícího mistra republiky Vladimíra Hubáčka s Melkusem.

„Na stará kolena“ začal vloni Mirek Krejsa ještě s klasickými rallye historických automobilů, pro které si postavil Opel Ascona A, přesnou repliku vozu, s nímž v roce 1973 startoval Walter Röhrl v britské RAC Rally. Po počátečních problémech s technikou nakonec upřednostnil spolehlivost nad výkonem a hned dojel při letošní Rally Bohemia Historik na sedmém místě, a nebýt minutové penalizace tak byl pátý. V rallye startuje s dcerou Veronikou. Po polední pause si ještě vyzkoušel Tatru 607/2 Monopost, vyrobenou v roce 1953 pana Vladimíra Vávry. Bohužel technický problém mu neumožnil objet více než dvě kola, ale i tak se mu řízení líbilo.


JL 18.7.2017

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar