Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Maserati Boomerang - padesátiletý koncept

Auto snů, extrémně futuristický, téměř iracionální ale definitivně krásný model, jehož otisk se uchová v paměti každého fanouška: uplynulo půl století od 9. března 1972, kdy bylo Maserati Boomerang představeno na autosalónu v Ženevě. Šlo o koncept navržený proslulým Giorgettem Giugiarem a produkovaný studiem Italdesign.

Maserati Boomerang – jeho maketa byla krátce představena v roce 1971 na autosalónu v Turíně: vůz byl vyroben pouze v jednom excempláři, představeném na švýcarském autosalónu v roce 1972 v podobě plně provozuschopného registrovaného vozidla.

Studio Italdesign využilo jako základ vůz Maserati Bora (podvozek a kompletní mechaniku), s podélně uprostřed před zadní nápravou uloženým osmiválcovým motorem s 90° rozevřením válců a objemem 4719 cm3. Výkon motoru byl 310 k a maximální rychlost se blížila 300 km/h. Poháněna byla zadní kola přes pětistupňovou převodovku.

Toto dvousedadlové sportovní kupé se nikdy nedostalo do sériové výroby. Namísto toho zanechalo stylistický odkaz, na který navázaly nejen Giugiarovy pozdější výtvory ale i další projekty, a stalo se inspirací pro četné další výrobce automobilů v Evropě a Spojených státech.

Originalita Boomerangu z estetického hlediska se projevovala jeho klínovitým tvarem a odvážnými čistými liniemi, které vzbuzovaly dojem průbojnosti, síly a rychlosti.

Tento model byl navržen kolem vodorovoné linky, která dělila vůz na dvě poloviny, s extrémně skloněným čelním sklem a panoramatickou střechou. Originální okna, obzvláště ta na dveřích, protínal pruh kovu. Z přední části vystupovaly sklopné hranaté přední reflektory a zadní lampy byly v horizontálním uspořádání.

Interiér vozu byl ultramoderní s přístrojovou deskou zabudovanou do sloupku bezramenného volantu a sedadly s extrémně nízkým posezem.

Tento jediný vyrobený exemplář Boomerangu se objevil i na dalších mezinárodních přehlídkách. Několikrát změnil majitele, byl nabízen v řadě aukcí a dokonce vystupoval v reklamách.

Maserati Boomerang, mnohými považované za skutečné umělecké dílo, bylo ve své době revoluční a ovlivnilo design pozdějších vozů. Navázalo na tradici Maserati jako značky schopné vytvoření unikátních automobilových konceptů, ikonických a avantgardních automobilů, které se staly průkopníky technologie a stylu.
V současnosti značka Maserati vyniká designem a inovativním charakterem ještě více než kdy dříve díky supersportu MC20, novému SUV Grecale a motoru Nettuno.Maserati 16.3.2022

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2022 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar