Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Maestro Václav Zapadlík na poštovní známce

Česká pošta uvedla do prodeje novou příležitostnou písmenovou poštovní známku, jejímž motivem je podobizna malíře Václava Zapadlíka společně se dvěma automobily, které jsou jeho původní tvorbou.

Pošta tak navazuje na známkovou emisi „Tradice české známkové tvorby“. Autorem výtvarného návrhu je Zdeněk Netopil.

Václav Zapadlík se narodil 23. září 1943 v Praze. Byl českým malířem a ilustrátorem, jenž se specializoval na kresbu a malbu historických automobilů, zejména z doby do 50. let 20. století. Od mládí pomáhal v otcově autoservisu, což prohloubilo jeho zájem o automobilovou techniku. Vynikal zejména přesným zobrazením veškerých technických detailů. Ve svém oboru neměl ve světě konkurenci, vzhledem ke svému zaměření je ovšem známější mezi fanoušky automobilových veteránů než v uměleckých kruzích. Jeho dílům jsou věnovány stálé expozice v několika zahraničních muzeích, zejména v USA. Sám navrhl několik funkčních karoserií v dobovém stylu automobilů z 30. let 20. století. V roce 2012 se stal autorem českých poštovních známek s automobilovou tematikou. Václav Zapadlík zemřel 21. srpna 2018 v Praze.
Společně se známkou vychází obálka prvního dne vydání (FDC), jejímž motivem je malířova ruka při kresbě historického automobilu. Emisi doplňuje známkový sešitek, který obsahuje malé tiskové listy s 8 známkami a 4 potištěnými kupony s autorovými kresbami historických automobilů. Na obalu sešitku je motiv ze známky a FDC.


Nominále příležitostné písmenové poštovní známky je zastoupeno písmenem „B“, které odpovídá ceně za vnitrostátní obyčejné psaní – standard do 50 g v ekonomickém režimu dodání, ke dni vydání 19 Kč.


Známku vytiskla Tiskárna Hradištko, s. r. o., metodou ofsetu nákladem 500 000 kusů, známkový sešitek v nákladu 96 000 kusů a FDC digitálním tiskem v nákladu 2 800 kusů.ČP 20.1.2021

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar