Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Loukotě a řemeny - návrat do počátků motorismu

Víte, co jsou Loukotě a řemeny? Veteránská akce pro automobily do roku 1918 a řemenové motocykly bez omezení věku výroby. Koná se v Jičíně už jedenáct let a vlastně ji vymysleli pánové Jan Zápotocký, Michal Geisler a Vladislav Kučera.

Proč právě tito tři? Jan Zápotocký i Michal Geisler mají blízko hlavně k nejstarším automobilům a jsou z Jičína a Nové Paky, zatímco Vladislav Kučera je věrný řemenáči San Sou Pap 175 z roku 1926.

Letos se termín posunul více do prázdnin, ale obavy, že účast bude kvůli dovoleným slabším, se nepotvrdila. Možná přijelo o pět účastníků méně, ale i tak i tři desítky automobilů a šest motocyklů nabídlo pěknou podívanou.

Nejstarším automobilem byl letos americký Autocar Toneau z roku 1902 a jen o rok mladší Renault NC. Automobily Autocar se vyráběly pouhých jedenáct let v letech 1900 až 1911. Nejvíce zastoupené značkou byl Ford svými modely T v nejrůznějším provedení. Napočítali jsme jich sedm. Ford a Renault nebo Peugeot přežily do dnešních dnů, zatímco třeba Maxwell, Hudson, Chenard-Walcker, Belsize, Wolseley, Stimula už dávno zanikly, stejně jako dva automobily Praga – model Alfa z roku 1913 nebo Mignon, který byl rokem výroby 1918 nejmladším automobilem.

Francouz René de Cornillack přivezl originální Peugeot Lion z roku 1914, kterých bylo vyrobeno něco málo přes čtyři stovky kusů. Vůz je zajímavý především tím, že jej pohání čtvercový motor objemu 1,8 litru. Šedesát let stál v. muzeu, patnáct let v garáži a v Jičíně absolvoval první rallye.

Letos pořadatelé trošku pozměnili koncept akce a do sobotní jízdy zařadili projížďku parním vlakem na trati z Turnova do Železného Brodu a zpátky taženým lokotraktorem. Teprve pak čekala projížďka, necelých osmdesát kilometrů Českým rájem, s náročným výjezdem na Vyskeř, kde se kdysi jezdily závody automobilů do vrchu. Tam panoval na silnici ještě klid, ale v okolí Trosek jsme zaznamenali invazi cyklistů, v kopcích mnohdy rychlejší než stařečkové na loukoťových kolech.

V neděli se pak už jen asi padesát kilometrů, řekli bychom skoro už tradičním směrem do Lázní Bělohrad.

Poslední letošní akci mají jičínští veteránisté za sebou a musíme říct, že opět víc než vydařenou. Tak za rok v Českém ráji na viděnou.J.Lasík 10.7.2017

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar