Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Lopraisova Tatra Puma v pražském NTM

V Národním technickém muzeu je v Dopravní hale nově k vidění nejúspěšnější soutěžní speciál Karla Lopraise Tatra T815 4x4 „Puma“, s nímž čtyřikrát startoval v Rallye Dakar. Od středy 5. května 2021 se NTM otevírá v plném provozu pro návštěvníky.

Automobilka Tatra se významně zapsala do výsledků nejtěžší automobilové soutěže světa, známé jako Rallye Dakar, které se její nákladní terénní speciály úspěšně zúčastňovaly od roku 1986. V dosavadní historii tohoto podniku zde vůz Tatra zvítězil v kategorii kamiónů celkem šestkrát, vždy s Karlem Lopraisem jako prvním jezdcem a vedoucím vítězné posádky.

Nejúspěšnější soutěžní speciál Karla Lopraise je Tatra T815 4x4 „Puma“, s nímž v Rallye Dakar startoval celkem čtyřikrát. V letech 1998, 1999 a 2001 s tímto vozem kategorii kamionů vyhrál a v roce 2000 s ním dojel na druhém místě. Po roce 2001 ukončila sportovní kariéru tohoto vozu změna technických pravidel.

Speciální sportovní dvounápravový nákladní automobil s přeplňovaným, vznětovým, kapalinou chlazeným, čtyřdobým, vidlicovým osmiválcovým motorem OHV, umístěným podél uprostřed vozu a s pohonem všech kol. Zdvihový objem 15 874 cm3, výkon 440 kW (600 k), maximální rychlost 160 km/h. Výrobce: Tatra Trucks a.s., Kopřivnice, Morava.


Aktuální informace k otevření:

Vstup do muzea je možný pouze s respirátorem a po desinfekci rukou. Otevřeny jsou všechny expozice s výjimkou Herny Merkur a Uhelného a rudného dolu. Programy pro školy a veřejnost se nekonají.

Prosíme o dodržování platných hygienických opatření. Vstup do muzea je možný pouze s respirátorem FFP2, KN 95 dle normy.

Otevřeny jsou všechny expozice s výjimkou Herny Merkur a Uhelného a rudného dolu. Programy pro školy a veřejnost se nekonají. Rovněž jsou uzavřeny Knihovna NTM, badatelna archivu NTM a badatelna archivu architektury NTM.

Uzavřena je také restaurace „Kavárna muzeum“ a návštěvnická šatna
Připraveny jsou nové výstavy „Česká stopa v historii výpočetní techniky“ (prodlouženo pouze do 16. 5.2021 a „Petr Tučný a (česká) designérská scéna“ a zhlédnout je stále možné také výstavy „ADOLF LOOS SVĚTOOBČAN", „Fenomén Jawa aneb Jawa, jak ji neznáte" a „Příští stanice: Muzeum železnice a elektrotechniky“.

Vstupenky do muzea lze nově zakoupit i online ve vstupenkovém e-shopu


PR 4.5.2021

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar