Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Liják veterány na Domažlicku nezastavil

Navzdory vytrvalému lijáku se na start již 48. ročníku mezinárodní Jízdy spolehlivosti historických vozidel, jejímiž pořadateli byly Veteran car club Domažlice a Město Domažlice, postavilo 38 soutěžících na motocyklech a 27 v automobilech.

Celkem šestnáct z nich dorazilo z Německa, převážně ze Saska. Nejstarším strojem byl motocykl legendární značky Indian Big Chief vyrobený před 98 roky, jen o rok mladší byl mohutný vůz Dodge Roadster.


Hustý déšť provázel soutěžící na velké části trati, ale do cíle již přijížděli za sucha. Zejména motocyklisté a řidiči dvou otevřených vozů museli prokázat opravdu sportovního ducha. Také diváci na domažlickém náměstí vytrvali, stejně jako hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták, jenž se ujal role startéra a pod deštníkem plnil svoji úlohu až do posledního auta.Jízda veteránů samozřejmě nemůže být žádným rychlostním závodem. O tom, kdo si domů odvezl poháry z typické chodské keramiky, rozhodl počet trestných bodů získaných při plnění čtyř úkolů na více než osmdesátikilometrové trase.


V obci Mrákov čekal na účastníky znalostní úkol, na náměstí ve Kdyni se všichni snažili při zastavení co nejpřesněji dodržet boční odstup 80 centimetrů, v Kolovči byl připraven přejezd přes prkno (pro automobily oběma koly na straně spolujezdce) a v Blížejově bylo nutné zastavit přesně 100 centimetrů před naznačenou překážkou.Mezi motocyklisty se nejvíce dařilo Johannesi Dresselovi z Auerbachu na Jawě 350 SV vyrobené v roce 1934, nejúspěšnějším řidičem automobilu byl Jiří Lenc z Volyně s vozem Aero 30 z roku 1935.


Skutečnost, že soutěžení s historickými vozidly už dávno není pouze záležitostí mužů, potvrdila čtveřice účastnic, které trasu absolvovaly za volanty automobilů či za řídítky motocyklů.
Text a foto Jan Pek 22.8.2022

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar