Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Laurin & Klement a Škoda v Arkádách Pankrác

V pražském obchodním centru Arkády Pankrác byla zahájena výstava historických automobilů a motocyklů Laurin Klement a značky ŠKODA. Přehlídka 22 automobilů a 5 motocyklů z historie slavné tuzemské automobilky bude k vidění až do 26. března.

Exponáty pro výstavu zapůjčilo mladoboleslavské Škoda Muzeum a rodina Samohýlů ze své sbírky historických vozidel.


Laurin & Klement Voiturette A – 1905

Jeden z nejvzácnějších exponátů sbírky Ladislava Samohýla ze Zlína a bezesporu také jeden z nejvzácnějších historických kousků v České republice. Jde vůbec o jeden z prvních automobilů, který v roce 1905 vyjel z mladoboleslavské automobilky. Ta se tehdy ale ještě jmenovala Laurin & Klement po svých zakladatelích a soustředila se nejprve na výrobu jízdních kol, posléze motocyklů, až přešla k výrobě automobilů, přičemž Voiturette A byl zároveň prvním sériově vyráběným automobilem v Rakousko-Uhersku.

Výběr technických údajů: Výkon 7 k zdvihový objem 1 005 cm³, počet válců/ventilů 2/2, hmotnost: 485 kg.

Laurin & Klement G - 1908

Další perla z rodinné sbírky, se kterou Alois Samohýl podnikl bezpočet cest a závodů, včetně těch se slavnou automobilovou závodnicí Eliškou Junkovou. Zúčastnili se s ním v roce 1966 vzpomínkového závodu k 60. výročí Targy Florio nebo přijeli na pozvání závodníka Chirona do Monaka k vyjížďce historických vozidel na oslavu založení města Monte Carlo. Vystavený vůz je pouze jedním ze dvou dochovaných kusů tohoto modelu. Automobilka vyráběla model G v letech 1908 a 1909 a to v několika modifikacích, jako osobní i nákladní, dvoumístný, třímístný i čtyřmístný.

Výběr technických údajů: Výkon 17 k, zdvihový objem 1 767 cm³, počet válců/ventilů 4/2, hmotnost: cca 650 kg.

Laurin Klement F (1907)

Tento unikátní automobil z roku 1907 používal hrabě Alexander Kolowrat k jízdám do zaměstnání a také jako tréninkový pro závod. Charakteristickým znakem je velké acetylénové světlo, které si nechal Kolowrat na vůz umístit. Více prozrazovat nebudeme, protože k tomuto automobilu vrátíme.

Všechny automobily Laurin Klement pocházejí ze sbírky rodiny Samohýlů a kromě jmenovaných to jsou ještě Voituretta B (1907), GDV (1909), Sb (1912), Se (1913) a LK/Škoda 110 (1925).

Škoda a sport

Na výstavě si můžete prohlédnout soutěžní automobily Škoda Favorit, s nímž startoval za tovární tým Emil Triner, Škodo 130 RS soutěžáka Pavla Valouška, Škodu S2000 a Škoda Fabia WRC. Oba jezdci se společně s Ladislavem Samohýlem zúčastnili otevření výstavy. Expozici doplňuje řez Škody Fabia WRC
O neobvyklý řez vozu se postarala londýnská společnost Asylum, která se dlouhodobě zabývá výrobou modelů a speciálních efektů pro filmový průmysl. Aby mohla rozříznout celý závodní vůz Škoda Fabia WRC, vyrobila společnost obří kruhovou pilu, jejíž čepel měla průměr 4 metry, vážila 750 kilogramů a při řezání automobilu dosáhla rychlosti 112 km/h. Kromě toho musela být vyrobena také speciální plošina, díky které pila řezala přesně tak, aby se automobil elegantně rozdělil na dvě poloviny.
Nesmíme zapomenout ani na unikátní Škodu 1100 OHC z padesátých let.Modely Škoda

Vedle soutěžních automobilů uvidíte i sériové modely.Ladislav Samohýl zapůjčil Škodu Popular roadster (1936), z muzea Škoda pochází například méně známá Š 1102 Tudor v otevřené verzi z roku 1951. Novější verze zastupují Škoda Octavia (1960), Škoda Felicia (1962) nebo Škoda 1000 MB de Luxe (1969), dále „studentská“ studie Škoda RS2000 Cabrio nebo elektrický Enyaq iV pro návštěvu Papeže Františka na Slovensku.

Soutěže o ceny, závodní simulátor či dobový ateliér


Organizátoři výstavy a OC Arkády Pankrác připravili pro návštěvníky výstavy také bohatý doprovodný program.
Vyznáte se v historických Škodovkách? Pokud ano, je tu pro vás historický kvíz o hodnotné ceny, kterého se mohou od 13. do 26. března zúčastnit všichni návštěvníci.
Nebo si chcete zazávodit ve skutečném simulátoru závodního speciálu? Pak se můžete těšit na poslední víkend akce. A i zde budou nejlepší soutěžící oceněni hodnotnými cenami.
Pokud se chcete vyfotit v dobových kostýmech s historickými auty, tak právě pro vás je připraven dobový ateliér, ze kterého si odnesete své foto. Na tento ateliér se můžete těšit v sobotu 18. března.
Po celou dobu výstavy běží v Arkádách spotřebitelská soutěž s názvem Škoda Wheel, kdy při předložení účtenky na nákup z tohoto obchodního centra a s částkou vyšší než 500 Kč mohou nakupující získat jednu z připravených cen.


Bližší informace o soutěžích naleznete na webových stránkách www.arkad-pankrac.cz.

JL + PR 6.3.2023

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar