Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Kroměříž zaplnily bugatky, laurinky a další unikáty

Pět a půl tisíce návštěvníků během jednoho dne na výstavě Francouzské krásky a dvacet tisíc během týdne na Pocta vozům Škoda – taková je bilance dvou automobilových výstav v Kroměříži.

„V našem areálu jsme připravili opravdovou motoristickou lahůdku. Ve spolupráci se Samohýl Motor Veterán a také Škoda Muzeum jsme představili více než třicet automobilů a motocyklů," prozradil ředitel velice pěkného Výstaviště Kroměříž Pavel Konečný.Zčásti šlo vlastně o expozici, která se během roku představila například v Brně nebo v Praze. Jedním z nejvzácnějších klenotů sbírky Ladislava Samohýla a současně jedním z nejraritnějších kousků v Česku byl Laurin & Klement Voiturette Jde o jeden z prvních vozů, jenž z mladoboleslavské automobilky. Nebo Laurin & Klement hraběte Kolowrata z roku 1907.Dalším unikátem byl Laurin & Klement G, kterým se svezla dokonce slavná závodnice Eliška Junková. Před sedmapadesáti lety se na tomto voze s Aloisem Samohýlem účastnila vzpomínkového závodu k 60. výročí sicilského závodu Targy Florio. Přijeli rovněž na pozvání závodníka Louise Chirona do Monaka k vyjížďce historických aut na oslavu založení Monte Carla.„Vystavený vůz je pouze jedním ze dvou dochovaných kusů. Bude to výjimečné shromáždění historických skvostů. V takovém rozsahu nebývalé. Chtěl jsem, aby unikáty z naší sbírky byly k vidění pohromadě právě v našem kraji a pro návštěvníky z okolí. Věřím, že to bude zážitek z těch neopakovatelných," dodává Ladislav Samohýl.
Vedle automobilů Laurin & Klemet budily zájem veřejnosti i další modely, především pak třílitrový šestiválec Škoda Superb III z roku 1936 nebo Trekka vyrobená v roce 1969 na Novém Zélandu.
Vozy, z nichž každý má svůj dokonalý příběh, nazdobily aranže květinových mistryň oboru, aranžérek Jarmily a Petry Pejpalových. Díky květinám jsme mohli pozorovat i neobyčejný zájem žen.Ne každý den jsou k vidění tři desítky automobilů Bugatti nejrůznějších typů a provedení, přičemž opět řada z nich pocházela ze sbírky Ladislava Samohýla. Ale viděli jsme i kousky zahraničních majitelů. Bugatky pak doplnily ještě sportovní automobily, které se představily v pátek navečer při Bugatti Grand Prix v ulicích Zlína. Na automobily si mohli návštěvníci doslova sáhnout a prohlížet z bezprostřední blízkosti, aniž by je omezovaly jakékoliv zábrany. Za to určitě patří pořadatelům dík.
Obě expozice doplnilo ještě klubové setkání automobilů Porsche.

JL 26.8.2023Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar