Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Krásné automobily v krásné Telči

Město Telč proslavila především městská památková rezervace, zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Krásné historické náměstí, lemované gotickými a renesančními měšťanskými domy s podloubími a bohatě zdobenými štíty, si přímo říká o veteránskou akci.

Před pěti roky dalo hlavy dohromady několik nadšenců a uspořádali akci Mezi dvěma branami. Název nebyl vybrán náhodně, protože náměstí je přístupné mj. dvěma branami, kterými také na úvod historická vozidla vyjížděla a zase přijížděla. A to hned dvakrát. Teprve poté se jejich posádky vydaly na malou vyjížďku, tentokrát na zámek do Třeště, kde je čekal jak oběd, tak návštěva muzeí.

A ještě něco, historie závodu spadá do let 1934 až 36, kdy projížděl Telčí automobilový závod a na počátku 50. let byl pořádán ještě motocyklový.

Náměstí Zachariáše z Hradce od rána plnily krásné výhradně předválečné automobily, které si přišly prohlédnout stovky návštěvníků Tolik jsme jich na veteránské akci už dlouho neviděli. Automobily a několik motocyklů si mohli nejen prohlédnout, ale viděli je i v jízdě přes náměstí, což byl od pořadatelů výborný nápad. Ve většině případů hned odjedou. Navíc je akce dvoudenní, a tak se nelze divit, že zájem je velký.

Dopoledne přálo i počasí, ale temné mraky před obědem nevěstily nic dobrého. Tradiční účastníci ale věděli, že déšť přijde, jako každoročně. A nemýlily se. Jestli po celé republice svítilo slunce, tak cestou do Třeště veteránisté pořádně zmokli. Ale na dobré náladě to neubralo. Do Telče se vraceli už zase pod oblohou zalitou sluníčkem.

Letos přijelo 55 automobilů ve věkovém rozpětí od roku 1911 (Panhard Levassor) až po rok 1939 (BMW 327). Ale ještě starší než automobily byly dva řemenáče – Laurin Klement z roku 19801 pana Petra Hošťálka a Sunbeam 25, rok výroby 1905, pana Jiřího Hořice.

Vedle českých značek Aero, Praga, Tatra, Škoda, Z, Walter zastupovaly zahraniční produkci Ford, BMW, Panhard Levassor, Stutz, Wanderer, Chenard Walcker, Buick, MG, Dodge, Renault, Fiat, Delahaye a Mercedes. Přehlídka automobilů byla opravdu unikátní. Třeba Mercedes 320 z roku 1938 byl opravdovým skvostem a lahůdkou pro objektivy fotoaparátů.

Jak jsme se už zmínili, nejstarším automobilem byl francouzský Panhard Levassor, jeden ze tří automobilů, které se nacházejí v Čechách. Jak o něm říká jeho majitel Jaroslav Pokorný….“dlouho stál v jednom španělském muzeu, které když končilo, tak vozy koupil jeden Angličan a rozprodával je. Tak jsem panharda koupil a to v původním stravu. Vše je originál.“

Akci Mezi 2 branami jsme navštívili poprvé, ale už dnes víme, že za rok zase přijedeme a zařadíme ji do našeho kalendáře. Výlet do Telče se určitě vyplatí.JL 26.7.2018

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar