Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Kdo byl Zdeněk Křivohlavý

V listopadu loňského roku nás opustil bývalý automobilový závodník Karel Trojan a včera, ve věku nedožitých 85 let, jeho velký kamarád Zdeněk Křivohlavý, jenž spojil svůj život rovněž s automobilovým sportem, hlavně pak s formulí 3. Byl velký bojovník, na trati i v životě. Bohužel souboj s nepřízní osudu prohrál.

Pan Zdeněk Křivohlavý, který už mnoho let bydlel v podhůří Šumavy, jen pár kilometrů za Klatovy, začal sice na motocyklu, ale už v roce 1956 absolvoval první soutěže s vozem IFA. U rallye vydržel až do roku 1963 než usedl do formule 3 značky Gbelec, kterou zakoupil jako polotovar. Na svém kontě má desítky startů po celém území tehdejšího Československa.


Ale nejraději vzpomínal na technické tratě, jako byly Hořice nebo Velká cena Prachovských skal v Jičíně. „Tam jsme před sto třiceti tisíci diváky absolvovali deset kol po patnácti kilometrech. Na pětikilometrové rovince k Jičínu kolem Rumcajse šel Wartburg sto osmdesát. Trať byla specifická i tím, že dole v Jičíně bylo sucho a v lese mokro,“ vzpomíná Zdeněk Křivohlavý. Z 32 startujících dojel čtvrtý.


Když byla na začátku sedmdesátých let formule 3 u nás zrušena, tak přesedl v roce 1972 do cestovního automobilu MTX Studio B5 a jezdil okruhy, vrchy, ale třeba i Rallye Šumava. Tam dojel třetí za Šedivým a Pechem. Poté v roce 1976 pověsil závodění na hřebík, ale když přišly před sedmi lety do módy historické závodní automobily, oprášil svoji formuli 3, vzal si kombinézu a přilbu a začal opět jezdit a jezdil prakticky donedávna, pokud mu to zdravotní stav dovolil.


Ale pokud už nemohl usednout za volant, tak se objevil alespoň mezi diváky, ať na Zbraslavi, na Sosnění nebo na brněnském revivalu. Prostě chtěl být přitom a rád viděl za volantem své formule Katku Trojanovou.


Všichni na Zdeňka rádi vzpomínáme, jeho klid a pohoda nám budou chybět. Ale určitě si tam nahoře taky hezky zazávodí. Mě mrzí, že jsem nestihl uskutečnit jeden plán, který jsem připravoval...J.Lasík, 24.4.2018


Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar