Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Kam za veteránskými akcemi v roce 2022

V České republice se uskuteční každoročně (pokud zrovna není epidemie) desítky nejrůznějších veteránských akcí, srazů, výstav, soutěží. Pokud byste se chtěli někam za historickými vozidly vypravit, potom vám třeba přijde vhod několik tipů.

Duben

Veteránská sezona se v dubnu teprve pomalu rozjíždí, a jedním z velkých podniků bude v sobotu 23. dubna třetí ročník setinové rallye Spring Classic. Po vydařených minulých ročnících v Písku a Jindřichově Hradci bude start i cíl tentokrát v historickém Táboře. Trasa měří dvě stě padesát kilometrů a povede směrem na Bechyni, Týn nad Vltavou, Písek, Blatnou, Orlík, zpět do Tábora. Zastávka na oběd je plánována ve Kbelnici.


Květen

První květnová sobota (7.5) bude patřit majitelům předválečných automobilů a motocyklů, kteří se opět sjedou v kempu Křivonoska u Hluboké nad Vltavou. Na programu je už 51. ročník naší nejstarší veteránské akce Rallye Křivonoska, kterou pořádá českobudějovický Veteran klub. Těšit se můžete na tři stovky historických automobilů a motocyklů. Z kempu vede trasa přes Munice, Zahájí, Hlavatce, Mahouš, Netolice (cíl první etapy s výstavou na náměstí), Bavorov, Vodňany, Dubenec, Olešník, cíl v Hluboké nad Vltavou.


O den později, v neděli 8.května, se uskuteční tradiční Soutěž elegance historických vozidel v zámeckém parku v Roztokách u Prahy. Před několika lety si zvolil pražský Veteran Car Club za termín sváteční den 8. květen a udělal dobře. Na slabou návštěvnost, jak účastníků, tak diváků si rozhodně nemůže stěžovat.


Sobota 14. května je vyhrazena Jarnímu Sosnění historických závodních automobilů, tentokrát ve spojení s akcí Sosnová Classic. Jsou vypsány čtyři kategorie: závodní a soutěžní automobily Škoda (do 1985), závodní a soutěžní automobily (do 1985), klasické sportovní automobily (do 1980) a formule. Kdo nechce se svým historickým automobilem závodit, může využit tzv. demonstrační jízdy bez měření časů. Další Sosnění, spojené s tradičním srazem MTX se uskuteční v sobotu 24. září.


Poslední sobota v květnu je tradičně vyhrazena Studeneckým mílím, které se po dvouleté přestávce opět uskuteční. Ve Studenci na úpatí Krkonoš vládne vždy výborná atmosféra, a proto sem každoročně rádi jezdíme, jak za veterány, tak na vynikající sejkory od místních hasičů. Bohužel Špindlerovka ani Zlaté návrší nedopadly, a tak bude odpolední pausa na kolonádě v Jánských LázníchČerven

Druhou červnovou sobotu, tedy 11.června, jsou všichni příznivci historických automobilů (i motocyklů), a to nejen anglických, zváni na zámek Lobeč na jubilejní dvacáté Veteránské Rojení. Koncept zůstává zachován jako v minulých letech, dopoledne výstava včetně výborného občerstvení a lahodné kávy i koncertu, po obědě zhruba osmdesát kilometrů dlouhá orientační jízda malebnou krajinou Kokořínska.Trasa je již hotová a snad se bude líbit.


Ve dnech 15. až 18.června si ti největší nadšenci připomenou závod 1000 mil Československých na trase Praha – Bratislava – Praha. Přejímky vozidel se odehrají ve čtvrtek 15. června odpoledne a vlastní start závodu v pátek 16. června v 6.00 h se uskuteční tradičně z Opletalovy ulice před budovou Autoklubu České republiky. Závodníci se tak dostanou do stejných prostor, kde bylo centrum předválečných ročníků a odkud slavný závod původně startoval. Uvidíme, co nás čeká, protože slovenská „sekce“ se odtrhla bude pořádat 500 km slovenských. Pátek býval vyhrazen jízdě po Slovensku a v sobotu ráno se první posádky vydají na cestu zpět do Prahy, kde je před Národním technickým muzeem cíl. Startovní listina čítá 150 posádek.


Na poslední červnový víkend ve dnech 24. až 26 června chystají jičínští veteránisté už 16. ročník oblíbené akce Loukotě a řemeny pro automobily vyrobené do roku 1918 a řemenové motocykly. Takové množství automobilů a motocyklů z počátku minulého století na jednom místě nenajdete nikde v naší republice. Neopakovatelnou atmosféru má již páteční večerní jízda ulicemi Jičína za svitu karbidek. Sobota je tradičně vyhrazena celodennímu výletu do Českého ráje s několika menšími přestávkami „na kávu“. Akci, v níž se o nic nezávodí, zakončí nedělní krátká projížďka. Ale ještě než se „stařečkové“ rozjedou, tak se ve dnech 3. až 6 června uskuteční Veteránem Českým rájem pro předválečné automobily.Srpen

Některé akce se pořádají třeba pouze jednou za dva roky, jako například Vzpomínková jízda na Elišku a Čeňka Junkovy v Litomyšli. Letos se majitelé historických automobilů vyrobených do roku 1945 sjedou na zámek ve dnech 5. až 7.srpna. Čeká je páteční noční projížďka městem, výstava na nádvoří zámku, jízda po okolí a bohatý doprovodný program. Akce, kterou jsme navštívili poprvé v roce 2020, se nám líbila natolik, že se na pátý ročník určitě přijedeme podívat.
Září

Hodně vysokou laťku nastavili českokrumlovští pořadatelé se setinovou rallye South Bohemia Classic, která se pojede ve dnech 10. a 11. září za účasti až 160 posádek z několika evropských zemí. Trasa oblíbeného motoristického podniku jako obvykle doznala oproti minulým letům několika výrazných změn. Páteční etapa zavede posádky do Třeboně, sobotní pak mj. na Vimpersko. První automobil odstartuje v pátek 9. září a po průjezdu centrem Českého Krumlova ve večerních hodinách zavítají posádky do hlavního dějiště soutěže, Hotelu Resort Relax v Dolní Vltavici. Druhá etapa je na programu v sobotu od rána. Vrcholem programu jihočeské motoristické akce bude Grand Prix Kaplice.Zahraniční soutěže v ČR

Ve dnech 25. a 26. května projede přes západní Čechy jízda pravidelnosti Rallye Wiesbaden. První den je cíl v Plzni, odkud se druhý den vydají se zastávkou v Klatovech na oběd do Řezna.

O měsíc později, v sobotu 25. června je na programu etapa z Bayreuthu přes Šumavu při Coppa d Europa. Také v tomto případě bude přestávka na oběd.

A konečně 19.srpna bude k vidění na dvě stovky historických automobilů při známe Sachsen Classic. Na programu je průjezd městy Kynžvart, Chodová Planá (oběd), Loket a dále na Fichtelberg.Kalendáře jsou průběžně aktualizovány

JL 2.3.2022

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2022 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar