Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

John Haugland pokřtil knihu o sobě od Dana Porazila

Jednou z nejvýraznějších postav českého automobilového sportu je bezpochyby John Haugland. Předpokládáme, že i mladší generace ví, kdo to byl Haugland. Norský soutěžní jezdec, jehož druhým domovem byla naše vlast a jenž byl dvacet let věrný značce Škoda, kterou proslavil po celé Evropě, zvláště pak ve Skandinávii a Velké Británii

Koncem října se v Mladé Boleslavi uskutečnil slavností křest knihy John Haugland od Dana Porazila. Je to jeho již šestá kniha z prostředí automobilového sportu. První dvě byly věnovány Rallye Škoda/Bohemia, třetí pak Barum Rally a další dvě byly o Ladislavu Křečkovi a Romanu Krestovi.


Po těchto vynikajících publikacích se rozhodl zmapovat život nejúspěšnějšího jezdce na vozech Škoda – Johna Hauglanda, který byl v době své největší slávy považován tak trochu i ze českého jezdce.


Slavnostního křtu se zúčastnili i čtyři jeho bývalí spolujezdci Arild Antonsen, Petter Vegel, Fred Gallagher a Monika Eckardt. Chyběl bohužel v roce 2021 zesnulý Jan Olof Bohlin, kterého nám připomínala fotografie na originální Škodě 130 LR, která je ve vlastnictví Jarky Malého.


Ale ve Vzdělávacím centru Na Karmeli nechyběli ani jeho kamarádi, kolegové a soupeři jako například Oldřich Horsák, Václav Blahna, Svatopluk Kvaizar, Pavel Sibera, Milan Zapadlo, Ladislav Křeček nebo mechanik František Salamacha a další.


Vydařený večer moderovala Markéta Srbová, která postupně vyzpovídala všechny hlavní aktéry, přítomen byl i pan norský velvyslanec Victor Conrad Rønneberg


Kniha na 350 stránkách popisuje neobyčejný sportovní život legendárního norského soutěžního rally jezdce Johna Hauglanda, který celou svoji kariéru mezi lety 1970-1990 spojil s mladoboleslavskou značkou Škoda.


Publikace je rozdělena do tří tematických celků, které představují vyprávění hlavního hrdiny, vzpomínky jeho spolujezdců a zážitky jezdce samotného. Je doplněna více než dvěma stovkami barevných fotografií a stovkou černobílých, většinou dosud nepublikovaných.
Ke knize, resp. grafikovi máme ale malou výtku. V knize je řada velkých fotografií přes hřbet, čímž ztrácí svoji hodnotu. Škoda.Jinak je kniha v česko-anglickém jazyce velice kvalitní, stejně jako ostatní od Dana Porazila. Uvidíme, s čím nás překvapí příště.Pozn.celkové foto: zleva Fred Gallagher, John Haugland, Dan Porazil, Arild Antonsen, Monika Eckardt a Petter Vegel.


JL 10.11.2023

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar