Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Již tuto sobotu vzhůru do Soběšic

V sobotu 30. září pořádá pan Karel Kupka tradiční veteránskou akci, která nemá u nás obdoby, pokud jde o množství startujících. K závodu do vrchu Brno – Soběšice je přihlášeno 140 motocyklů a 150 automobilů, a to výhradně předválečných, které doplní asi čtyři desítky motocyklů do 60.let, většinou ale závodních.

Ve dvou jízdách, první startuje v 11.30 hodin, druhá ve 13.30 hodin se představí mj. čtyři vozy Bugatti, dvě Lagondy, šest MG, tři Waltery 6B Super, dále pak například Pierce Arrow, Chenard Walcker, Stutz, Jaguar SS100, unikátní hasičský Austro Daimler, Cord 812.


S nejstarším vozem Autocar z roku 1902 zdolá trať Jiří Hořice. Zvláštní kategorii mají vozy BMW (12), Tatra (33), Z včetně značek Omega a Disk (25), a tak bychom mohli pokračovat.
Také přehlídka motocyklů jo fascinující, zatím jsme napočítali na tři desítky různých značek od těch zaniklých, jako jsou FN, AJS, Magnat, Terrot, Grizzly, a další až po věhlasné jako Harley Davidson, Indian nebo Norton.


První závod do vrchu Brno – Soběšice se konal v květnu 1924 a na 54 závodníků se přišlo podívat třicet tisíc diváků, a to i přes hodně špatné počasí. O dva roky později zvítězila s vozem Bugatti paní Eliška Junková, když pokořila všechny do té doby platné rekordy. Vítězství zopakovala i v dalším roce. Poslední dva ročníky v roce 1928 a 1929 vyhrál pražský Miloš Bondy na Bugatti. Poté bohužel závod do vrchu zanikl a od roku 1974 ji jako vzpomínkovou jízdu pořádá Veteran Automotoclub Brno.


V roce 1926 pánové štábní kapitán Vladimír Kučka na Brough Superior a Bohumil Turek na motocyklu Walter v mrtvém závodě časem 2:26 překonali nejlepší časy všech motocyklů a získali tím společně peněžitou odměnu Kč 4000. Závod se jel 6. června a počasí nebylo nejlepší. Dobové informace hovoří o bezvadném stavu silnice. Pořadatelé byli vybaveni pouze červenými vlajkami. Kývání vlajkou znamenalo bezpodmínečně stůj. Jiných signálů nebylo.


Takže v sobotu vzhůru všichni na Soběšice. Jedna z posledních možností vidět ještě letos krásné automobily a motocykly.


JL 27.9.2017

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar