Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Jiří Mičánek slaví sedmdesátiny

Sedmdesáté narozeniny slaví legenda českého motorsportu Jiří Mičánek. Brněnský závodník během za svoji kariéru získal 25 mistrovských titulů na okruzích a v závodech do vrchu, převážně za volantem formule. První závody přitom jel „na blátě“.

Můj první závod byl autokros. Půjčil jsem si bugynu a díky tomu si mě pak na vojně vytáhli od rakeťáků z Neslovic do Nitry, kde se rodil autokrosový oddíl,“ vzpomíná jubilant na kariéru, která odstartovala na začátku sedmdesátých let. Sám říká, že autokros nikdy jezdit nechtěl, ale bylo to „pořád lepší než vojna na stráži se samopalem.“


Ještě během vojny absolvoval Jiří Mičánek okruhovou školu a první okruhový závod absolvoval tajně ještě během vojny v Mostě. Po návratu z Nitry mu pomohlo, že v Brně bylo silné zázemí svazarmovského ARC Brno. „ARC byl tehdy klub s velmi silným zázemím a možná nejlepší pověstí v Československu,“ popisuje Mičánek.


Shodou náhod se mu podařilo zdědit auto po Jiřím Rosickém, další automobilové legendě poválečného motorsportu a nestorovi právě brněnského závodního klubu, který právě končil aktivní kariéru. „Dva roky jsem jel formuli Škoda s heslem „buď vyhraju, nebo budou létat kola jako v Indianapolis. Ze začátku to byl ten druhý případ,“ směje se Mičánek, který stále provozuje tým v seriálu Porsche Sports Cup Deutschland, ve kterém s mladším synem Tomášem získali v roce 2010 titul.


První mistrovskou sezonu, a zároveň nejúspěšnější v kariéře, zažil Jiří Mičánek v roce 1978, kdy jel ve Formuli Škoda i Formuli Easter šampionáty na okruzích i do vrchu. Ze čtyř možných titulů získal tři, jen s Easterem byl na okruzích třetí. Další cenná vítězství sbíral v tehdejších velmi dobře obsazených závodech takzvaného Poháru míru, který v roce 1984 v kategorii družstev ovládli. Zároveň získává už svůj osmý titul ve Formuli Easter.


Vyzkoušel si i sedadlo spolujezdce s německým jezdcem Schmidtem v jeho Mercedesu Benz 450 při Rallye Škoda i Barum rally.


V roce 1987 vychází Mičánkovi sázka na Formuli Mondial poháněnou silnějšími motory Lada. Opět ovládne vrchařský i okruhový šampionát. Sezonu revolučního roku 1989 stráví v prestižním Alpsko-Dunajském poháru, který opět ovládne v přímém souboji s Herbertem Stengrem, o rok později končí druhý.Po revoluci pokračuje v úspěšné kariéře s Mondialem, se kterým absolutně vládne federálnímu mistrovskému šampionátu. Zároveň se ale začíná věnovat podnikání. Tři roky po revoluci se Jiří Mičánek pustil do stavby tehdy úspěšného hotelu poblíž Masarykova okruhu a zakládá vlastní okruhovou školu a tradici závodu do vrchu Brněnský drak, který se jezdil také na brněnském Automotodromu.Aktivní kariéru ukončil v roce 2000, jeho vyhlášenou školou už tehdy procházeli špičkoví závodníci následující dekády, například Tomáše Engeho nebo Josefa Krále. Zároveň se začal v novém miléniu věnovat koučinku svých synů, které dovedl v letech 2003 – 2012 k několika významným úspěchům. V roce 2004 se Jiří Mičánek jr. stal nejmladším mistrem České republiky v historii, první titul získal ještě před osmnáctými narozeninami. Na poměry českého motorsportu výjimečné bylo i působení v seriálu Formule BMW. Mladší syn Tomáš se kromě vytrvalostního titulu, který získal s bratrem, zapsal do historie i překvapivým vítězstvím v seriálu Porsche Sports Cup v roce 2010.


„Myslím, že na tátově kariéře nejsou výjimečné jen závodní úspěchy, ale i manažerská a koučinková historie. Pokud se podíváme na jeho vrstevníky, tak dnes prakticky neexistuje nikdo, kdo by byl stále takto činný a aktivní a jeho tým pokračoval v další generaci,“ hodnotí kariéru svého otce Jiří Mičánek mladší, který značku Mičánek Motorsport převzal v roce 2017 a dnes s ní působí v prestižním seriálu Lamborghini Super Trofeo Europe a otevírá i juniorský program v středoevropském mistrovství na okruzích.
PR 2.2.2023

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar