Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Jaroslav Falta se vydal na nebeský motokros

V pondělí 22. března 2022 oslavil 71. narozeniny motokrosař století. Jubilantem je Jaroslav Falta, výborný český a světově uznávaný motokrosař, který má ve svých statistikách zapsány výborné výsledky napříč celým světem. Bohužel o pět dní později nás opustil.

Rodák z Rumburku započal svou sportovní kariéru v tehdejším jiříkovském Svazarmu. K závodění ho přivedl starší bratr Jiří a jeho strýc Jaroslav Čermák. Za své kariéry se propracoval až do světové špičky a v letech 1974-1975 byl nejlepším motokrosařem planety. Během svého desetiletého působení v mistrovství světa skončil osmkrát mezi desítkou nejlepších. V roce 1971 si dojel pro celkově devátou příčku, v roce 1972 si umístění zopakoval, v roce 1973 skončil šestý, v roce 1974 druhý, v roce 1977 a 1978 devátý, v roce 1979 desátý a v roce 1980 sedmý.

Během své sportovní kariéry dokázal Jaroslav Falta šestnáctkrát vystoupat na nejlepší stupínek v závodech mistrovství světa motokrosu ve třídě 250 ccm, tehdejší královské disciplíny. Za deset let účasti ve světovém šampionátu se umístil osmkrát v nejlepší desítce, třikrát byl na prvním místě průběžného pořadí. V roce 1974 vybojoval navzdory nefér jednání sovětských jezdců titul mistra světa, o který později za přispění politiky, a hlavně kvůli zbabělému jednání československých svazarmovských funkcionářů, přišel. V motokrosové historii zůstává nesmazatelně zapsaný i přesto, že ho o světový titul připravli
Rus Gennadij Mojsejev. Celý motokrosový svět však zná a uznává jen jediného mistra světa z roku 1974 - Jaroslava Faltu!

Ve stejném roce dokázal senzačně ovládnout i velmi očekávaný závod Super Bowl, který se konal v Los Angeles před zraky 65 tisíc fanoušků. V závodě se potkal s těmi nejlepšími z celého světa.

V jeho sbírce medailí z mistrovství světa družstev, tehdejší Trofeje národů třídy 250 ccm a Motokrosu národů třídy 500 ccm, najdete bronzový i stříbrný kov. Chybí mu jen ta nejcennější, kterou získalo československé družstvo v sezóně 1975. Jaroslav Falta musel odstoupit z dobře rozjetého mistrovství světa pro nemoc sleziny, která mu nedovolila vrátit se až do konce roku na závodní dráhu.

Kromě světové štace a účasti na závodech družstev, získal nespočet vítězných rozjížděk na domácím šampionátu. V letech 1970, 1977, 1978,1979 a 1980 se stal mistrem republiky ve třídě 250 ccm.

K vyznamenání, které dostal jen dodal: „Je to po těch letech obrovská satisfakce. Vyznamenání si moc vážím a děkuji za něj, vím, že návrh už byl podán letos počtvrté, a konečně to vyšlo. Já bych ocenění přál v příštích letech klukům ze Šestidenní, byli jsme jedna parta. A soutěžáci to měli daleko složitější, copak my, odjeli jsme dva závody a byl konec, ale oni na trati strávili šest dnů. Jména jako Mašita, Češpiva, Fojtík, Čížek, to jsou závodníci, kteří byli opakovaně nejlepší na světě a státní vyznamenání si určitě zaslouží!“Příběh o ztraceném titulu najdete:
https://www.lidovky.cz/lide/pohnute-osudy-motokrosare-stoleti-faltu-pripravili-o-titul-krajane.A160519_210754_lide_ELEJL
29.3.2022

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2022 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar