Jarní Sosnění - pohodový den s veterány v Sosnové

V pořadí už 17. ročník Sosnění historických automobilů hostil autodrom v Sosnové u České Lípy. Za pěkného počasí si přijelo zazávodit na šest desítek majitelů převážně sportovních automobilů a formulí. Škoda, že jich tentokrát nedorazilo o něco víc.

Zpočátku to vypadalo, že se kategorii formulí nepodaří ani naplnit, ale jak se ukázalo, tak obavy byly zbytečné. S formulemi 3 přijeli Jaroslav Rezek, Karel Jaroš, Milan Okáč, s novějšími MTX 1-01 pak Tomáš Pavlík, Markéta Profeldová, Jan Schwarz, s Fordem Faster závodil Jan Profeld a s „eastery“ MTX 1-03 tradiční účastník Radek Kincl a Pavel Kalina.
Bohužel už po tréninku tři jezdci museli svoje formule naložit, po první závodní jízdě odpadla ještě další. V obou jízdách zvítězil Kincl, na kterého hlavně v druhé „dorážel“ Rezek s formulí 3. Třetí příčku vybojoval vždy Jan Profeld pod dohledem otce Standy, který musel tentokrát Magdu nechat doma.

Nějaké to volné startovní místo zbylo v kategorii v nejsilnějších automobilů. Jako první projel cílem Ondřej Zdražil s Renaultem 5 GT před vrchařskou legendou Jiljí Chmelařem s Mini Cooperem a Vladimírem Rychlovským se Škodou 130 RS.

Kategorii škodovek ovládl Leoš Hradil se Škodou 1000 MB B5 a s náskokem třinácti sekund projel cílem první před Jaroslavem Pešanem st. s „tuningovou“ stovkou a Jiřím Bistiakem ml. krásnou Škodou 130 LR.

V kategorii 3 všechny překvapil Vojtěch Krupka, nováček na Sosnění, který předváděl s Ladou 2103 skutečně pěknou a dravou jízdu. Jako stín se ho držel Milan Vrba s Mini, jenž zaostal o 1,6 sekundy. Třetí skončil Leoš Prokopec rovněž s Mini. Miníku se letos „urodilo“ opět hodně a pomalu by vydaly na samostatnou kategorii. Včetně jízdy pravidelnosti jsme napočítali osm těchto automobilů.

Kategorii 2, v níž bohužel nakonec startovalo jen pět vozů, vyhrál Marcel Thomas s BMW e31 před Milanem Žílo se Škodou 100 a Annou Chmelařovou s Mini.

Po těchto jízdách jsou jezdci rozděleny do skupin podle dosažených časů, od nejpomalejších po nejrychlejší. V závodě Superrychlých vyhrál opět Leoš Hradil, ale jen o čtyři desetiny před Jaroslavem Pešanem ml. a pohár za třetí místo si odvezl Jiří Bistiak ml.

Závod Nejrychlejších vyhrál stylem start-cíl zámecký pán Jaromír Šimonek se Škodou Rapid o necelou sekundu před Milanem Vrbou a Davidem Kadlecem s Porsche 914.

A konečně kategorii rychlých a rychlejších vyhrál Milan Lodr se Škodou 120 před bavorákem Marcela Thomase a škodováckým kupátkem řízeným Pavlem Kolářem, který si na Sosnění přijel odreagovat od pracovních starostí s vedením firmy KOV Velim. S přibývajícími kilometry na okruhu se během dne rozjížděl i Petr Utratil s pěknou Škodou 120 S.

Pořadatelé z Czech Classic car Clubu zvou už dnes všechny zájemce o svezení na Podzimní Sosnění v sobotu 6., října. A ten kdo by se chtěl „jen vozit“ a nezávodit, tak vypíší zvláštní demonstrační jízdu.