Jarní Sosnění - den plný pěkného závodění

K prvnímu letošnímu Sosnění, v pořadí ale už devatenáctému, dorazilo 55 automobilů včetně deseti formulí. Zajímavostí byly například dva automobily z padesátých let - monopost Alfa Romeo nebo sportovní Gbelec Sport.

Největší pozornost poutal právě monopost Alfa Romeo, byť se nejednalo o originál, ale stavbu podle předlohy z padesátých let. Tento automobil ale opravdu závodil na anglických tratích. S originálem by asi jen těžko dneska závodil, například i Stříbrné šípy Mercedes jsou kopie. Diváci ale chtějí podobné automobily vidět v akci. V sosnové s ním jezdil, nebo zpočátku se spíš učil jezdit pan Václav Kafka, předseda Veteran Car Clubu Praha. Byly to jeho první kilometry, neboť před tím ujel asi jen sto metrů. Společně s ním na trati kroužil Jan Täubel s vozem Gbelec Sport, rok výroby 1957, s kterým vloni absolvoval 1000 mil československých. Třetím do party pan Jaroslav Větvička bohužel spíš opravoval svoji Tatru 605, rok výroby 1956.

Pokud se podaří na podzim přilákat více podobných automobilů, tak jsou pořadatelé připraveni vypsat speciální kategorii předváděcí ch jízd. Automobilů máme u nás dost, jen jejich majitele přesvědčit, že si při Sosnění zajezdí víc než dost.

Tentokrát byla velice pěkně obsazena skupina formulí, s „ef-trojkami“ přijeli Rudolf Böhm, Stanislav Profeld, Jaroslav Rezek, do monopostů MTX 1-01 usedli Jan Profeld, Tomáš Pavlík, Josef Šmíd, Petr Vachta a Pavel Kalina, ten s modifikací Zetor. MTX 1-03 tradičně řídil Radek Kincl, vítaným zpestřením byl bývalý úspěšný jezdec Jan Schwarz s Deltou II. Mezi diváky nechyběl ani Václav Lím, kterého by pořadatelé na dráze rádi přivítali.

V nejsilnější skupině si prvenství odvezl Jiljí Chmelař s Mini Cooper před Janem Šipkou, který vyjel po roční pause věnované renovaci svého krásného originálu Fiatu 124 Abarth. Třetí projel cílem další tradiční účastník Jiří Šarocha.

Tentokrát nebyl velký zájem o skupinu škodovek, v které opět dominovali s „tuningovými“ vozy Škoda 110 R a 100 syn a otec Pešánové. Třetí dojel Milan Lodr se Škodou 120 S, s kterou si vyjel stejné pořadí i ve skupině 3. Tady zvítězil Adam Brousek s Mini, když Martin Jakušev s Broukem dostal penalizaci 15 sekund za předčasný start a klesl až na osmé místo.
V kategorii 2 předvedli pěkné závodění Marcel Thomas s BMW e21 a Jaromír Hausner s Porsche 924.

Penalizace se rozdávaly také ve formulích. A tak nevyhrál ani Radek Kincl ani Jaroslav Rezek, kteří projeli cílem na prvních dvou místech, ale bývalý zkušený závodník Jan Schwarz s Deltou II. Radek Kincl byl klasifikován na druhém místě a pro třetí místo si dojel Standa Profeld s Magdou F3.

Druhou jízdu vyhrál Jaroslav Rezek s Gbelec F3 a dokázal, že dobře udržované „trojky“ jsou stále konkurenceschopné i po padesáti letech. O 4,5 sekundy projel cílem dřív než Jan Schwarz s Deltou II.

V druhé části dne se závodí ve skupinách, do kterých jsou jezdci rozděleni podle tréninkových časů od nejpomalejších až po nejrychlejší. Výsledky najdete dole.

Podzimní Sosnění se uskuteční 5.října.Všichni jste srdečně zváni, nejen na pěkná auta, ale i skvělou kávu podávanou v double deckeru.

PS. Honzovi Šipkovi blahopřejeme nejen k druhému místu,ale také k uzavření svazku manželkého s Erikou, které proběhne již zítra v Mělníku.