Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Jan Schwarz nečekaně opustil náš svět

Opět se mi potvrdilo, že se nemá nic odkládat. Několikrát jsme si při Sosnění, kterých se s formulkou Jan Schwarz pravidelně zúčastňoval, slibovali, že za ním přijedu do Rokycan. Bohužel už to nestihnu. V sobotu 24. června 2023 opustil náhle náš svět v 76 letech.

Jan Schwarz celý život zasvětil motorsportu a patřil k významným osobnostem formulových závodů. Bezmála dvacet sezon startoval s formulí Škoda, získal titul mistra republiky v roce 1995 a řadu druhých a třetích míst. Po nejúspěšnější sezoně přenechal místo v kokpitu monopostu mladším pilotům a ujal se role šéfa závodního týmu, ve kterém například vůbec první formulovou sezonu absolvoval jeden z našich nejlepších závodníků Josef Král.Patřil nejen k úspěšným závodníkům, ale i ke konstruktérům. Celkem jeho tým postavil devět formulí. „Samozřejmě jsme museli mít spoustu přípravků a také vlastní ´kopyto´ na plastové díly. Začali jsme někdy v roce 1982 a o dva roky později naše Delta s motorem Škoda vyjela. Hodně nám pomohly i konzultace s výborným konstruktérem Václavem Pauerem i Albínem Patlejchem, ale hlavní zásluhu na tom měl Antonín Filípek, který formuli nakreslil a ona perfektně fungovala. Byl jsem pyšný i na to, že pokaždé, když jsme před sezonou absolvovali povinné testování závodních aut, tak naše Delta byla dávána za vzor, jak má formule být správně připravená,“ zavzpomínal Jan Schwarz pro magazín Auto Sport Magazín.
Posledním vyrobeným speciálem byl vůz FIKS-01, který vznikl pro tým Křenek Motorsport. Pak se Jan Schwarz a jeho parta věnovali závodům veteránů. Těch se účastnil až do doby krátce před náhlým úmrtím.AČR + JL 30.6.2023

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Subaru Forester
Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar