Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Jak jsem závodil s Nezmarem Zajícem

Vloni po jednom z koncertů legendární skupiny Nezmaři v Lázních Bělohradě jsme si povídali s Pavlem Zajícem o závodech a on mi v nadsázce řekl, že by byla zajímavá posádka Zajíc – Vydra. Zasmáli jsme se tomu, ale po několika měsících jsme si zavolali, jestli se spolu někde svezeme. Volba padla na podzimní Rallye Berounka Revival.

Pavel má několik aut, které spadají mezi veterány a původní myšlenkou byl start s Renaultem 5. Nakonec se naskytla Dacia 1300. Ale hlavně bylo nutné dostat nějaké z uvažovaných aut „na papíry“.
Blížil se start a Pavel mi volal, že chtěl pro mě zajistit překvapení v podobě startu s Renaultem Mégane, který našel na inzerát. S majitelem polozávodního vozu se dohodl, že si pro něj druhý den dojede s „plaťákem“. Než vyjel, pro jistotu zavolal a pán mu řekl, že je auto prodaný. Takže nastal boj o to, zlegalizovat Dacii. Prošla technickou, uzavřelo se povinné ručení a absolvovala bez problémů i veteránskou testaci. V Českých Budějovicích bylo dohodnuté na středu před soutěží na krajském úřadu předání protokolu z testace a vyzvednutí veteránských RZ.

Ve středu mi Pavel zavolal, že máme smůlu. Komisař, který slíbil protokol dodat, řekl, že bude až příští středu. Oba jsme obvolávali kamarády, kteří by pomohli s nějakými značkami, aby legálně auto mohlo startovat. I to se povedlo, ale při přejezdu Dacie do Pavlovy garáže, aby auto „dostrojil“, v něm nějak zarachotilo a naděje opět pohasla.

Nové telefonáty a shánění, zda někdo nepůjčí auto veteránského věku. Vypadalo to dlouho beznadějně. Pak mě napadlo zavolat Edovi. „Hele máme tam jenom našeho vymazleného Citroëna AX GT. Ty jo, já nevím, máme to jako rezervu pro naše posádky. John Haugland s ním dokončil Prahu Revival. No, tak jo. A vemte si jen přilby, o auto se budou starat naši mechanici.“ A nutno dodat, že zapůjčení bylo za velice férových podmínek.

S Pavlem jsme se krásně dva dny svezli, auto fungovalo, je to taková hezká hračka do ruky. Pavel (Nezmar) Zajíc prokázal, že je nejen skvělým hudebníkem, ale že má i velký cit pro auto. Koncem sedmdesátých let a začátkem osmdesátých jezdil s trabantem oblastní soutěže, a právě na revivalech se do prostředí rallye, nejdříve několikrát jako spolujezdec, po mnoha letech vrátil.

Vydařený víkend umocňovalo hezké počasí a samozřejmě večerní povídání, plné zážitků a příběhů z dob minulých. Opět se sešla skvělá soutěžácká parta. Za naši posádku děkuji všem kamarádům, kteří se nám pro uskutečnění startu pokoušeli pomoci a Edovi za zapůjčení Citroëna, kterého jsme mu za odměnu ani neškrábli. Stejně tak děkujeme mechanikům, Edovi i všem pořadatelům za hladký a svižný průběh celé akce, za krásně zvolené tratě.


To, že se letošní Berounka vydařila, dokazuje i fakt, že se většina posádek přihlásila na Rallye Praha Revival 2023, která se uskuteční v dubnu příštího roku.
Pavel Vydra 9.11.2022Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Subaru Forester
Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2023 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar