Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Citroën 100 let
Alcar - Konfigurátor kol

Historie značky Peugeot na českých silnicích

Mezi Prahou, Křivoklátem, Zbirohem a Plzní jste mohli o víkendu potkávat nejrůznější modely automobilů značky Peugeot od roku 1928 až 2003. Poprvé v historii se totiž v České republice konal mezinárodní sraz automobilů Peugeot – L ´Aventure Peugeot.

Už v pátek se začali do Prahy sjíždět účastníci nejen z Francie, ale také z Německa, Švýcarska, Belgie, Rakouska, Itálie, Lucemburska a dokonce také z Kostariky. Ty pak doplnilo pět českých majitelů historických Peugeotů. Není bez zajímavosti, že model 172 M pana Ondřeje Kuby a typ 201 pana Miroslava Záruby byly vůbec nejstaršími automobily. Škoda, že příležitosti zúčastnit tak unikátní akce nevyužilo více našich veteránistů, kterým se české zastoupení snažilo připravit zajímavé podmínky.


Nakonec jsme napočítali předválečných automobilů deset, dalších sedm pocházelo z let 1951 do 1960 jako byly velice pěkné automobily 203 a 403. Nejvíce byla zastoupena šedesátá a sedmdesátá léta, kam spadají typy 404, 504, 204 , 304 nejrůznějších provedení. Těch bylo ve startovní listině 32. Zbytek do osmdesáti automobilů tvořily mladší ročníky, z nich asi nejzajímavějším byla prodejní verze soutěžního automobilu Peugeot 205 T16 z roku 1985.


Akce byla rozdělena na dvě části, společenskou, v níž nechyběla vyjížďka parníkem po Praze, návštěva zámku Zbiroh nebo Plzeňského pivovaru. Druhá část byla sportovní. Ještě před sobotním obědem je čekala malá projížďka Prahou, aby se pak ve dvě hodiny vydali na 95 kilometrů dlouhou etapu přes Unhošť, Beroun, Nižbor, Sýkořice, Zbečno, Křivoklát, Žebrák do Zbiroha. Malebná krajina s prudkými sjezdy a výjezdy prověřila techniku automobilů. Největší potíže měly pochopitelně nejstarší automobily, za kterými se například při výjezdu z Roztok u Křivoklátu směrem na Kublov tvořila dlouhá kolona vozidel.


Nedělní část byla kratší, čtyřicet kilometrů a vedla opět hezkou krajinou Plzeňska ze Zbiroha přes Radnici, Břasy Chrást do pivovaru, kde zároveň probíhala Roadshow a návštěvníci se tak mohli seznámit jak se současnou nabídkou, tak s historií značky Peugeot. Dokonce i podél trati jsme tu a tam viděli diváky, většinou se jednalo o majitele Peugeotů. Někteří se možná nedočkali, neboť mapky zveřejněné na internetu se v některých bodech, rozcházely se skutečností.


Mezinárodní sraz automobilů Peugeot je za námi a jsme rádi, že jsme byli být u toho. Další ročník bude za rok v Belgii.JL 11.6.2018

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2019 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar