Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Citroën 100 let
Alcar - Konfigurátor kol

Historické i nové Maserati v pražských Arkádách

Italská automobilová značka Maserati ovládla pražský obchodní dům Arkády Pankrác, velkolepá výstava jejích vozů potrvá až do 27. září. Expozice nese název „V zajetí Maserati“ a návštěvníci se mohou těšit na zajímavou cestu historií automobilky. K vidění jsou jak historické modely, tak vozy současné produkce.

Oficiální dealer vozů Maserati Scuderia Praha představuje v rámci výstavy současné i historické vozy. Fanoušci automobilů se znakem mytického Neptunova trojzubce se tak kromě zmíněného 3500 GT z let 1957 -65 (vyrobeno 1980 kusů) mohou těšit třeba na model Maserati Merak, vyráběný v letech 1972 až 1983. Jeho design vytvořil Giorgeto Giugiaro ze studie Ital Design a třílitrový šestiválec dosahoval výkonu 190 k. Součástí výstavy jsou rovněž modely Indy a dvoumístný Mistral, oba ze sedmdesátých let.


Model Indy s vidlicovým osmiválcem 4,2 litru a výkonu 260 k vytvořila Carozzeria Vignale a vznikl pouze v 1104 kusech. Mistral se vyráběl v letech 1963 až 70 s vidlicovým šestiválcem 3,7 litru s výkonem 245 k. na jeho tvarech se podílel designer Pietro Frua. Zatímco kupé si mohlo koupit 830 zájemců, tak spider jen 125.


Jestli lze některý z automobilů označit za synonymum sportovního vozu, pak je to bezesporu Maserati MC 12. Po silnicích se jich na celém světě prohání pouze 50 a cena jednoho vozu je doslova astronomická. V době vzniku, tedy v letech 2004 až 2005 byla 22 milionu korun, dnes se odhaduje dva až třikrát vyšší. Šestilitrový dvanáctiválec dosahuje úctyhodného výkonu 617 k při 7500 otáčkách za minutu.


Jeden z těchto nádherných automobilů a jediný v ČR je zaparkován právě na Arkádách. A společnost mu dělá model Khamsin z let 1972 až 82 (430 kusů). Pod kapotou se ukrývá osmiválec 4,9 litru s výkonem 320 k. Design vytvořil Marcelo Gandini ze studia Bertone.


K vidění je v současnosti v ČR nejprodávanější Maserati - model Levante, sportovní SUV s motorem Ferrari ale také třeba GranTurismo. Jen pro zajímavost, vloni se v České republice prodalo 101 automobilů Maserati.


Po celou dobu trvání výstavy se návštěvníci mohou zapojit do soutěže o zajímavé ceny. Ve hře budou samozřejmě ceny spojené se značkou Maserati, v hlavní finálové soutěži se bude hrát například o zapůjčení vozu Maserati na víkend nebo o voucher na prohlídku italské továrny této legendární značky. Některou z menších cen si ale odnese úplně každý, kdo se do soutěže zapojí.
JL 22.9.2017

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2019 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar