Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Historici v Roudnici i kolem Řípu

Před patnácti roky přišla parta kamarádů z Roudnice nad Labem s nápadem uspořádat veteránský sraz. Neměli žádné zkušenosti, do té doby viděli jen několik akcí, a tak různě improvizovali. Objížděli okolí a přemlouvali lidi, aby se svým veteránem přijeli nebo jej aspoň na výstavu půjčili.

Nakonec se jim podařilo dát dohromady čtrnáct vozidel. Moc to nebylo, ale první krok k akci s názvem Historici v Roudnici byl na světě. A dnes? Na náměstí se v sobotu sjelo na sto dvacet vozidel, včetně několika krásných traktorů a tří autobusů. Víc se na náměstí nevejde, plocha je přesně „rozparcelovaná“. Zájem by byl mnohem větší, ale pořadatelé jsou nuceni se slzou v oku odmítat. Prostě, kdo se dřív přihlásí, ten „jede“.


Dopolední program vyplnila mimo jiné prvorepubliková módní přehlídka, které se zúčastnili, jak můžete vidět na fotografii i průkopníci motorismu Carl Benz se svou chotí Berthou Benzovou. Nad akcí bděl i francouzská strážník a nechyběla ani Matka představená s kachnou Citroënem 2CV. K dobré náladě, i když obloha se v poledne začala mračit, hrál roudnický dixieland. Prostě pohoda, a proto se stala tato akce tak populární. Letos se dokonce osamostatnila od vinobraní, jako tomu bylo v minulých letech, a tak byla op něco poklidnější.Přehlídka historických automobilů je v Roudnici každoročně hodně pestrá, od nejstaršího Hudsona 20 Touring pana Jiřího Kalisty až zhruba po polovinu sedmdesátých let, i když k vidění je vždy i pár mladších ročníků. O nich ale rozhodují pořadatelé, a to je dobře, akci si tím zachování svoji prestiž, která rok od roku roste. Do Roudnice přijela až na výjímky většina přihlášených a ti také vyrazili odpoledne na okružní jízdu, tentokrát kolem hory Říp. Kdyby Praotec Čech tušil, kolik krásných automobilů tudy pojede a kdyby viděl technickou dovednost českých lidí, jak třeba v případě Walteru Super 6B, tak by se se nestačil divit. Už v roce 1930 poháněl tento skvostný automobil šestiválec objemu 3,2 litru a výkonu 80 k.


Nebo dva Böhmerlandy 600 z roku, jeden z roku 1927, druhý 1934. S jedním jel pan Karel Horký, který nevynechá žádnou veteránskou akci v okolí a pravidelně zajíždí i na sraz těchto motocyklů do Krásné Lípy. Bezpochyby nejzajímavější dva motocykly na startu, když řemenový Douglas z roku 1914 jsme na trase neviděli, stejně jako Hupmobil. Ty si mohli návštěvníci prohlédnout jen na náměstí, stejně jako v původním stavu motokolo Sachs, slaví letos sedmdesát let od svého vzniku.Trasa vedla z Roudnice přes Kostomlaty, Černouček na úpatí Řípu u Krabčic a stejnou cestou zpátky, tudíž se automobily i motocykly potkávají a diváci tak mají možnost vidět historii v pohybu hned dvakrát, což určitě není špatný nápad. Historici v Roudnici mají za sebou patnáctý ročník, a my se těšíme už na ten příští.JL 4.9.2017

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar