Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Historic Kokořínsko - v mrazu vyhrál Mráz

Zatímco část republik zasypal v minulém týdnu sníh, tak třeba Kokořínsku se úplně vyhnul. A tak se jízda pravidelnosti Kokořínsko Historic uskutečnila sice v zimním prostředí, ale sněhu na silnicích si posádky moc neužily. A pokud ano, tak většinou posypaných štěrkem.

Seznam přihlášených sliboval původně největší účast v dosavadních čtyřech ročnících, ale nakonec několik posádek do Lobče vůbec nedorazilo, pár jich odspadlo po páteční etapě a tak v sobotu jezdilo jen asi 26 posádek. Určitě je škoda, že se na trati neobjevily například vozy Renault 8 a 4, Saab 96 a 99.
Je určitě škoda, že si na jedinou naší zimní veteránskou soutěž nenašlo cestu zatím více posádek. Akci, pořádané ASK Prahy, by to rozhodně prospělo a jízda pravidelnosti by získala ještě větší prestiž. Třeba se to v příštích letech zlepší.
Soutěž byla rozdělená na tři etapy, v každé se dvěma zkouškami pravidelnosti. Úvod obstarala páteční etapa, v níž také startoval bývalý tovární jezdec škodovky Milan Zapadlo s vypůjčenou Škodou 1000MB a spolujezdcem Jaroslavem Malíkem. V etapě si také vedl nejlépe, ale pak musel bohužel z rodinných důvodů odjet, a jeho místo za volantem zaujal Michal Jirků. Ani ten si díky zkušenostem spolujezdce Jaroslava Malíka nevedl špatně a v součtu výsledků by mu patřila čtvrtá příčka.
„Tu první etapu jsme vyhráli hlavně díky Milanu Zapadlovi, který dokázal dohnat do časovky i mé dvě chyby v navigaci. V druhé, už s Michalem Jirků jsme nebloudili, časovky stíhali s rezervou, bohužel nám odešly brzdy, dojížděli jsme na ruční, jen tak tak, ale jen s jedním trestným bodem. Před třetí etapou jsme jeli koupit brzdovku, dolili bez odvzdušnění a během třetí etapy dolili skoro dvě piksly. Hned na začátku jsme šli v zatáčce ven, naštěstí jsme zůstali viset na velkém šutru a zůstali ještě dvěma koly na silnici, kdyby tam ten šutr nebyl, tak náletové dřeviny by nás asi neudržely a skončili bychom tak pět metrů ve strži. Tady bych rád vyzdvihl sportovního ducha těchto soutěží, kdy nám při výletu mimo trať, pomohly zpátky na silnici posádky startující za námi i bez ohledu na to, že ztratily čas a my v tu chvíli byli stále ještě na 1. místě i po druhé etapě, a kdyby nám nepomohli, tak jsme tam sami zůstali a oni se zbavili soupeře. Velmi dobře si to uvědomuji. Jmenovitě to byly posádky Uhlík- Kozlík, Hudský- Hoření, Mužák- Vydra. Pak jsem hlavně dvakrát netrefil správnou odbočku, měli jsme jen počítadlo na tachometru, které ukazuje celé km a stovky metrů hádáte a to už se nedalo s invalidním autem stíhat, ale i tak se Michal snažil. Jo a ještě těsně před cílem nám začal docházet benzín, motor škubal, kuckal a ve chvíli, kdy jsme ve vratech do zámku a odevzdali výkaz, ztichnul definitivně. Colin Chapman by z nás měl radost. Jestli Aleš Hodouš, jako majitel auta taky, to jsem se radši neptal, popisuje Historic Kokořínsko spolujezdec Jarda Malík.
V sobotu byly na programu dopolední a odpolední etapy, první směrem na Skalsko se zajížďkou směr Ždírec, druhá pak spíš severně až za Dubou. Ráno se sice startovalo za mrazu minus jedenáct, ani přes den teploty nevystoupily nad bod mrazu, ale po celý den svítilo sluníčko. Lepší počasí si pořadatelé nemohli ani přát. Všechny posádky si soutěž v krásném prostředí užívaly.
Vítězství v úvodní soutěži Poháru pravidelnosti získali Václav Mráz a Hana Zemanová se Škodou 120. Druhá příčka patřila Honzovi Šrajerovi se synem Matejem s pěkným Fordem Escort a třetí Aleši Urbanovi s Lampárem s Audi Coupé.
Čtvrtý ročník Historic Kokořínsko se vydařil i díky počasí a všichni odjížděli z Lobče spokojeni, včetně bývalých soutěžáků Vladimíra Mužáka nebo Jana Hudského, ale třeba i novináře a šéfredaktora „veteránských titulů“ z vydavatelství Motor Presse Františka Vahaly, který má za sebou už mnoho podobných akcí v zahraničí. Tentokrát startoval s Wartburgem 353.
Seriál pokračuje druhý červnový víkend na Historic Slapy.


JL, 21.1.2013

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Subaru Forester
Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar