Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Hele, pan mistr na traktoru Porsche

Tak tuto větu pronesl jeden z mladíků, kteří postávali v hloučku a sledovali v sobotu spanilou jízdu traktorů v Libni, nedaleko Prahy. A za volantem svého traktoru Porsche seděl mistr svářečský Josef Máša ze SOU v Radotíně,

Traktory mají v Libni a sousední Libeři už dlouholetou tradici, letos se konal patnáctý ročník, když tuto tradici založili Jaroslav Fejfar (jeho sbírku, přístupnou první sobotu v měsíci, můžete vidět v podniku Agro Jesenice v Hodkovicích), Pavel Veselý a František Hruška ml. v roce 2007. Tehdy dorazilo osm traktorů, ale jejich počet se neustále navyšoval, letos jich bylo šest desítek. Slušné číslo, ale rekord 98 traktorů překonán nebyl. Většinou se u nás pořádají traktoriády na polích, ale Venkovská slavnost v Libni, pořádaná obcí společně se Sborem dobrovolných hasičů, je svým charakterem jiná a pro svoji atmosféru ojedinělá.


Majitelé předvádějí své traktory na silnici, nejdříve spanilou jízdou do sousední Libeře, aby se pak vrátily do Libně a představili své stroje přihlížejícím.


Ale ještě dnes přijedou, tak projedou historické osobní automobily a motocykly. Nejstarším byl Indian z roku 1926 a Tatra 57, slavící letos devadesáté narozeniny, o níž majitele říkal, že je o dvacet let starší než jeho paní. Další Tatru 75 s patřičnou patinou karosovala v roce 1933 firma Sodomka.Postupně projíždělo kolem moderátora jedno vozidlo za druhým, především mladší ročníky, jako Porsche 911 z roku 1968, Ford Anglia z roku 1958, Fiat Argenta (1982) nebo Volvo PV 544 z roku 1961, první auto s bezpečnostním pásem. Nejvíce obdivovaný byla hasičská cisterna Pierce Lance z roku 1989 s dvanáctilitrovým osmiválcem Detroit Diesel


Pak už postupně projížděly traktory, jeden za druhým, převažovaly zetory nejrůznějších typů, ale majitelé vytáhli i zahraniční značky. Vedle zmíněného Porsche, třeba Fordson, Hanomag, Fendt, Guldner.


Josef Máša naložil traktor Porsche 339 z roku 1960 na přepravník Opel Blitz a přijel do Libně. Jak sám o soupravě říká Blesk veze Porsche Tyto modely se vyráběly od roku 1951 až do 1962. Vzduchem chlazený čtyřdobý tříválec objemu 2,5 litru a s výkonem 33 k utáhne až čtyřtunový vlek.
Za zmínku také traktory amerických značek – Mc Cormick a Fordson.McCormick Farm je název společnosti v Raphine ve Virginii, kde Cyrus Hall McCormick v roce 1831 založil McCormick Deering Company, která způsobila revoluci ve světě zemědělství s prvním mechanickým sklízečem. Značka vytvořená Cyrusem se během krátké doby proslavila po celém světě natolik, že on sám je v některých historických knihách zmiňován jako „otec moderního zemědělství“.


Po získání patentu na konkrétní pluh a slavnou sekačku z roku 1834 se mladý podnikatel začal zaměřovat na možnost dodávat své zařízení na stále se rozšiřující americký trh. Spolu se svými bratry Williamem a Leanderem se Cyrus z venkova Virginie v roce 1847 přestěhoval do Chicaga, kde založil společnost McCormick Harvesting Machine Company.


Druhá značka Fordson byla americká značka traktorů a nákladních automobilů, vyráběná firmou Ford Motor Company. Henry Ford se pokoušel o výrobu traktorů od roku 1907 a v roce 1915 se objevil první prototyp Model B o šestnácti koňských silách. V roce 1917 založili Ford a jeho syn Edsel kvůli odporu akcionářů Ford Motor Company proti experimentům s traktory v Dearbornu novou firmu Henry Ford & Son Inc a zahájili sériovou výrobu Modelu F V padesátých letech přešly Fordsony na vznětové motory. V roce 1957 se objevil menší tříválcový model Fordson Dexta.
JL 6.5.2023

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Muzeum Lomnice nad Popelkou
Subaru Forester
Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2023 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar