Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Hele, pan mistr na traktoru Porsche

Tak tuto větu pronesl jeden z mladíků, kteří postávali v hloučku a sledovali v sobotu spanilou jízdu traktorů v Libni, nedaleko Prahy. A za volantem svého traktoru Porsche seděl mistr svářečský Josef Máša ze SOU v Radotíně,

Traktory mají v Libni a sousední Libeři už dlouholetou tradici, letos se konal patnáctý ročník, když tuto tradici založili Jaroslav Fejfar (jeho sbírku, přístupnou první sobotu v měsíci, můžete vidět v podniku Agro Jesenice v Hodkovicích), Pavel Veselý a František Hruška ml. v roce 2007. Tehdy dorazilo osm traktorů, ale jejich počet se neustále navyšoval, letos jich bylo šest desítek. Slušné číslo, ale rekord 98 traktorů překonán nebyl. Většinou se u nás pořádají traktoriády na polích, ale Venkovská slavnost v Libni, pořádaná obcí společně se Sborem dobrovolných hasičů, je svým charakterem jiná a pro svoji atmosféru ojedinělá.


Majitelé předvádějí své traktory na silnici, nejdříve spanilou jízdou do sousední Libeře, aby se pak vrátily do Libně a představili své stroje přihlížejícím.


Ale ještě dnes přijedou, tak projedou historické osobní automobily a motocykly. Nejstarším byl Indian z roku 1926 a Tatra 57, slavící letos devadesáté narozeniny, o níž majitele říkal, že je o dvacet let starší než jeho paní. Další Tatru 75 s patřičnou patinou karosovala v roce 1933 firma Sodomka.Postupně projíždělo kolem moderátora jedno vozidlo za druhým, především mladší ročníky, jako Porsche 911 z roku 1968, Ford Anglia z roku 1958, Fiat Argenta (1982) nebo Volvo PV 544 z roku 1961, první auto s bezpečnostním pásem. Nejvíce obdivovaný byla hasičská cisterna Pierce Lance z roku 1989 s dvanáctilitrovým osmiválcem Detroit Diesel


Pak už postupně projížděly traktory, jeden za druhým, převažovaly zetory nejrůznějších typů, ale majitelé vytáhli i zahraniční značky. Vedle zmíněného Porsche, třeba Fordson, Hanomag, Fendt, Guldner.


Josef Máša naložil traktor Porsche 339 z roku 1960 na přepravník Opel Blitz a přijel do Libně. Jak sám o soupravě říká Blesk veze Porsche Tyto modely se vyráběly od roku 1951 až do 1962. Vzduchem chlazený čtyřdobý tříválec objemu 2,5 litru a s výkonem 33 k utáhne až čtyřtunový vlek.
Za zmínku také traktory amerických značek – Mc Cormick a Fordson.McCormick Farm je název společnosti v Raphine ve Virginii, kde Cyrus Hall McCormick v roce 1831 založil McCormick Deering Company, která způsobila revoluci ve světě zemědělství s prvním mechanickým sklízečem. Značka vytvořená Cyrusem se během krátké doby proslavila po celém světě natolik, že on sám je v některých historických knihách zmiňován jako „otec moderního zemědělství“.


Po získání patentu na konkrétní pluh a slavnou sekačku z roku 1834 se mladý podnikatel začal zaměřovat na možnost dodávat své zařízení na stále se rozšiřující americký trh. Spolu se svými bratry Williamem a Leanderem se Cyrus z venkova Virginie v roce 1847 přestěhoval do Chicaga, kde založil společnost McCormick Harvesting Machine Company.


Druhá značka Fordson byla americká značka traktorů a nákladních automobilů, vyráběná firmou Ford Motor Company. Henry Ford se pokoušel o výrobu traktorů od roku 1907 a v roce 1915 se objevil první prototyp Model B o šestnácti koňských silách. V roce 1917 založili Ford a jeho syn Edsel kvůli odporu akcionářů Ford Motor Company proti experimentům s traktory v Dearbornu novou firmu Henry Ford & Son Inc a zahájili sériovou výrobu Modelu F V padesátých letech přešly Fordsony na vznětové motory. V roce 1957 se objevil menší tříválcový model Fordson Dexta.
JL 6.5.2023

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar