Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Grossglockner Grand Prix - hrdinové pod bájnou horou

Před třemi roky přišel Němec Marcus Herfort s myšlenkou oživit tradici tří předválečných ročníků závodu do vrchu po části Grossglockner Hochalpenstrasse. Nápad se ujal a letos se již potřetí sešli příznivci automobilové historie pod bájnou horou.

Protože se ale na vysokohorské silnici vybírá mýtné, tak ji lze zavřít jen na omezenou dobu. Proto se první měřená jízda jede v pátek ve 4 hodiny odpoledne, další pak v sobotu v 9 hodin a opět v 16 hodin. Zavře se půl hodiny předem a otevře, jakmile poslední jezdec projede cílem.

Grossglockner Grand Prix se jezdí na čtrnáct kilometrů dlouhém úseku od „mýtnice“ na parkoviště pod Fuscher Törl, což představuje převýšení 1300 metrů a 92 zatáček nejrůznějších poloměrů a tvarů. Startující mají za úkol ve třech jízdách docílit stejný čas.

Stěžejní část startovního pole tvoří předválečné závodní a sportovní automobily prakticky všech významných značek, často už zaniklých. Protože se jede na pravidelnost, tak vedle sebe mohou soupeřit třeba tříkolka Morgan, MG nebo silný Bentley Le Mans 4,5 Litre či Bugatti 35 B. Nechyběl ani americký Marmon nebo anglický speciál ERA R9B.

K raritám patřil malý MG C se zdvojenými zadními pneumatikami. A v úplně poslední jízdě se na trati představilo i „pekelní monstrum“ Delage DI „Drago Ruggente“ z roku 1924. Nahoru vyjel za ohlušujícího rámusu a ohnivých plamenů šlahajících z výfuku, dolů musel být odvezen na podvalníku, neboť podle slov majitele, by vůz neubrzdil. Vůz pohání letecký vidlicový dvanáctiválec Isotta Fraschini o objemu 27 litrů, určený mj. pro italský bombardér Caproni.

K zajímavým automobilům patřil například i monopost Trimax z roku 1950 nebo Veritas Meteor vyrobený v roce 1949.

V tuto chvíli ještě kompletní výsledky nemáme, ale jakmile budou, tak je doplníme. V každém případě se Grossglockner Grand Prix vydařil a můžeme se těšit už dnes na další ročník.J.Lasík 9.9.2014

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar