Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Grossglockner GP (II) - Veritas, Talbot a Porsche z Aljašky

V pondělí jsme přinesli reportáž z Grossglockner Grand Prix, věnovanou především předválečným automobilům, které se v třicátých letech objevily na startu v jednom ze tří vypsaných závodů do vrchu. Dnes se podíváme na automobily mladších ročníků.

Těch bylo sice méně, asi tři desítky, ale rozhodně si také zaslouží naší pozornost. Jako například sportovní Veritas RS se šestiválcem BMW z roku 1947 nebo o rok mladší Talbot Lago T26 GS Le Mans Zajímavý byl i monopost Straubel BMW vlastní konstrukce.

Francouzská automobilka Talbot-Lago vyráběla automobily v letech 1946 až 53, ale na vlastní podvozku T26 GS se zkráceným rozvorem dodávaly karoserie i specializované firmy, jako Saoutchik, Figoni & Falaschi, Dubos Frères, Franay, Chapron, Dugarreau atd. Jednomístný Talbot Lago T26C (Course) měl premiéru na Grand Prix Monaka v roce 1948. Louis Chiron s ním tehdy dojel druhý.

Na Grossglockneru startovala sportovní verze na zkráceném podvozku s rozvorem 2650 (později 2794 mm) pod označením Talbot-Lago T26 Grand Sport (GS). Francouz Louis Rosier s ním vyhrál 24 hodin Le Mans v roce 1950. Šestiválec objemu 4,5 litru poskytoval s trojitým karburátorem výkon 190 k.

Značnou pozornost budilo rezavé nerestaurované Porsche 356 s názvem Pre-A „Alaska“, které v příštím roce oslaví šedesáté narozeniny. Vůz byl nalezen na Aljašce ve sněhu nedaleko eskymáckého obydlí, a tak se na čerstvě napadlém sněhu na Grossglockneru cítil jako doma. K vidění byl i Mercedes Benz 300 SL s křídlovými dveřmi v závodním provedení, nebo rychlá Alfa Romeo nebo Fiat Abarth 1000 TC, jenž bohužel vypověděl poslušnost hned v první jízdě. Zapomenout nesmíme ani na Lotus MK VIII, slavící letos šedesáté narozeniny.

V závodě se objevilo i soutěžní Porsche 911 z roku 1911, s kterým se představil známý soutěžní a velice úspěšný jezdec z rallye historických automobilů Michael Stoschek, který se zapsal i do výsledkové listiny Rallye Vltava Historic 95.J.Lasík 1.10.2015

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar