Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Fiat 500 slaví padesátiny

V letošním roce by měl Fiat představit malý automobil, jenž se má vzhledově hodně podobat modelu 500, představeného před půl stoletím. To ostatně naznačila již studie Trepiuno představená veřejnosti již před několika lety.

Fiat byl vždy spojován s automobily malých rozměrů, jejichž tradici v podstatě založil model 500 Topolino v roce 1936. Těšil se takové oblibě, že se vyráběl až do roku 1955.
Nástupcem léta úspěšného vozu se pak stal Fiat 500 Nuova (Nuova = pětistovka), od jehož premiéry uplyne letos přesně padesát let. Svojí koncepcí připomínal o dva roky mladší šestistovku – také měl malou samonosnou karosérii, nabízel čtyři místa a vzadu uložený motor. Nikoliv však benzinový čtyřválec, ale pouze dvouválec a navíc poprvé ve Fiatu vzduchem chlazený s visutými ventily. První vozy měly objem motoru 479 cm³ a výkon 13 k při 4000/min, což jim umožňovalo rychlost 85 km/h. Ještě v témže roce (1957) uvedl Fiat na podzimním autosalonu v Turíně verzi o výkonu 15 k a s rychlostí 90 km/h.
Během příštích let byl postupně vylepšován, a to jak vzhledově, tak technicky. O rok později přišla ještě výkonnější verze 500 Sport. Jejich 21,5 koňských sil stačilo už na překonání stokilometrové hranice, respektive na 105 km/h. Vůz měl nezávislé zavěšení kol, vpředu s příčnými listovými opery a hydraulickými tlumiči, vzadu s vinutými pružinami a hydraulickými tlumiči, brzdy byly bubnové.
Fiat 500 se stal díky nízké ceně dostupný velice širokému okruhu zájemců a nemalou měrou přispěl k rozvoji motorizace. Důkazem je více než tři a půl milionu vyrobených vozů.
Ještě než jej vystřídal model 126, známý maluch, tak vybavil Fiat pětistovku motorem o objemu 594 cm³. Verze, označené jako 500 R, tak dosahovala výkonu 18 k. V Itálii byla jeho produkce definitivně ukončena 1. srpna v roce 1975, tedy po dvaceti letech.

JL, 19.1.2007

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar