Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Eifel Festival - Neuiville a další světové hvězdy

Soutěže, respektive demo jízdy historických soutěžních automobilů, získávají stále větší obliby, jak mezi majiteli vozidel, tak i diváky. Důkazem byl i jubilejní desátý ročník Eifel Rallye Festivalu v německém Daunu.

Neuiville

Neuiville

Neuiville

Neuiville

Kirkland

Kirkland

Kirkland

Kirkland

Pons

Pons

Pons

Pons

Blomqvist

Blomqvist

Lampinen

Lampinen

Lampinen

Lampinen

Toivonen

Toivonen

Demuth

Demuth

Kahle

Kahle

O vlastní soutěži jsme již psali a slíbili jsme, že se k ní ještě vrátíme. Každým rokem pořadatelé totiž pozvou zajímavé postavy rallysportu z doby minulé i současné. Největší letošní hvězdou byl Thierry Neuville s Peugeotem 306 Maxi. Zatímco jiní VIP hvězdy absolvovali jen vybrané úseky, tak Belgičan k radosti diváků se představil na všech zkouškách.


Další hvězdou byl Stig Blomqvist, který se nedávno představil na Sosnová Classic. V Eifelu jsme jej viděli za volantem Audi Sport Quattro S1E2, které bylo použité při testech na Olympia Rally v USA v roce 1985. Prakticky od té doby stálo v garáži jednoho anglického sběratele a nyní bylo teprve renovováno.


Z daleké Keni musel absolvovat sedm tisíc kilometrů dlouhou cestu Mike Kirkland, aby se potkal se svými příznivci. Specialista na Safari rally startoval s atraktivním Nissanem 240 RS skupiny B z roku 1983.Pochopitelně nemohl chybět Matthias Kahle se Škodou 130 RS. Při pohledu na jeho atraktivní jízdu jsem zavzpomínal na rok 2018, kdy mě s tímto vozem svezl na jedné zkoušce Eifel Rally. V soutěžích historických automobilů je největším miláčkem publika a není divu.Pravidelným účastníkem je Harald Demuth, mj. vítěz Barum Rallye i Škoda rallye. Usedl do Audi 80 GTE, ale pro poruchu se moc nesvezl. S tímto typem, ale ve verzi Quattro vyhrál v roce 1984 Barum rallye.Na horké sedadlo usedla opět Italka Fabrizia Pons, kterou také známe z českých tratí. Tentokrát usedla do originálu Opelu Kadett, s ním obsadila v roce 1978 deváté místo při světové Rallye San Remo. Jedná se o originální exemplář od italského úpravce Conrero Squadra Corse. Vůz našel ve zbídačeném stavu a zrenovoval Holanďan Ton Scheepers. Největších úspěchů dosáhla s Michele Moutonovou, s níž vybojovala titul vicemistrů světa s Audi Quattro v roce 1982. Dvakrát vyhrála také rallye Vltava Historik, v roce 1991 s Tessorem, v roce 2019 s Luckym.
V dobách největší slávy řídil například Lancii Fulvii nebo Saab 96 finský soutěžák Simo Lampinen, v Daunu si vyzkoušel místo spolujezdce v Lancii Beta Coupe
S atraktivní Lancii Delta S4 se objevil Harri Toivonen, mladší bratr úspěšnějšího Harryho, který tragicky zahynul v roce 1986. Společně s ním startoval jeho bývalý spolujezdec Cedric Wrede.

JS 1.8.2022

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Subaru Forester
Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar