Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Domažlicko patřilo veteránům

V sobotu 19. srpna dopoledne se sluncem rozpálené starobylé domažlické náměstí proměnilo v motoristické muzeum pod širým nebem. Byl zde totiž start již 49. ročníku mezinárodní Jízdy spolehlivosti historických vozidel, kterou ve spolupráci s Městem Domažlice uspořádal zdejší Veteran car club.

Na 85 km dlouhou trať se vydalo 59 motocyklů a 45 automobilů českých a německých majitelů. Nejstarším strojem byl Ford T vyrobený před 111 roky, jehož mosazný chladič, světlomety a rám okna v prudkém slunci jen zářily. Americkým výrobkem byl také nejstarší motocykl dnes již téměř zapomenuté značky Ner-a-car s datem výroby 1925. Tento kuriózní stroj má řídítka umístěná až za předním kolem a sedlo naopak před kolem zadním.Velmi obdivovaná byla rovněž krásná Lagonda vyrobená v roce 1930 a místní diváci nadšeně zdravili hasiče z nedalekého městečka Kdyně, kteří v historických uniformách usedli na dosud nerenovovaný vůz Laurin a Klement z roku 1925.


Na účastníky čekalo celkem pět úkolů. Museli zastavit, pokud možno přesně uprostřed vytyčené branky, přesný odhad museli prokázat rovněž při snaze o dodržení stanoveného čelního a bočního odstupu při zastavení u naznačené překážky. Dalším úkolem byl přejezd přes prkno, který automobily musely absolvovat koly na straně spolujezdce. Ve Kdyni, kde náměstí zaplnila výstava amerických vozů vyrobených převážně v 60. a 70. letech, bylo nutné co nejpřesněji odhadnout váhu předložené součástky.Trestné body získané při plnění těchto úkolů pak rozhodly o tom, kdo se stane vítězem. Nejúspěšnější mezi všemi motocyklisty byl domažlický nečlen zdejšího klubu Marek Weber, který jel na stroji Rudge 500 z roku 1937, jenž měl na svém kontě pouze 3,02 trestného bodu.Pořádně mu ale „šlapala na paty“ nejúspěšnější žena, Irena Buřičová z Veteran car clubu České Budějovice s Jawou 250 z roku 1944, která měla jen o půl bodu více.Absolutními vítězi mezi automobily se stali již zmiňovaní kdyňští hasiči, kteří při plnění úkolů nasbírali celkem 16,02 trestného bodu.Nejvzdálenější účastník, Václav Váňa se strojem ČZ 500, přijel na Chodsko až ze Zlína. Až na jedinou výjimku dorazili zdárně do cíle všichni účastníci. Pochvalovali si nejen krásnou krajinu, kudy vedla trasa jízdy, ale také diváckou kulisu.
Text a foto Jan Pek
21.8.2023

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar