Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Do startu 1000 mil zbývají hodiny

Dnešní odpoledne v pražské Opletalově ulici patřilo historickým automobilům, které se zúčastní 1000 mil československých. Start je ve čtvrtek v 6 hodin ráno v jednominutových intervalech směr Bratislava.

Soutěž pořádá Veteran Car Club Praha ve spolupráci s Národním technickým muzeem, Design Veteran Car Clubem Bratislava a Autoklubem ČR. V sobotu 15. srpna 2020 od 17 do 19 hodin dorazí posádky k Národnímu technickému muzeu. Na start se postaví více než stovka historických automobilů vyrobených do roku 1939.

Soutěž obnovuje tradici závodu „1000 mil československých“, který byl pořádán Autoklubem Republiky československé v 30. letech 20. století. Šlo o rychlostní závod cestovních automobilů na trase Praha – Bratislava s tím, že účastníci závodu jeli z Prahy do Bratislavy a zpět do Prahy bez přerušení dvakrát a ujeli téměř 1 600 km. Letošní ročník soutěže se uskuteční v posunutém termínu ve dnech 12. až 15. srpna 2020 a oslavuje 125. výročí založení Laurin & Klement – Škoda a 110. výročí otevření prvních expozic Národního technického muzea.


Vozy Aero 50 HP a Vauxhall 25 GY ze sbírky NTM, které se zúčastní letošní soutěže, popisuje Petr Kožíšek, kurátor automobilové sbírky:


„Automobily Aero 50 HP s kapalinou chlazeným dvoudobým dvoulitrovým čtyřválcem pohánějícím přední kola byl největší a nejvýkonnější vůz pražské továrny Aero. Dosahoval maximální rychlosti 125 km/h a vyráběl se od roku 1936 v několika provedeních otevřených a uzavřených karosérií, z nichž asi nejatraktivnější byl otevřený dvousedadlový roadster. Předmětný roadster Aero 50 HP byl vyroben v roce 1938 a jeho původní majitel ani provozní historie dnes nejsou známy. Od roku 1976 je tento automobil součástí sbírek Národního technického muzea.


Automobilka Vauxhall Motors Ltd., sídlící od roku 1905 v anglickém Lutonu, patří k nejstarším britským automobilovým výrobcům a svými úspěšnými sportovními vozy se v prvním čtvrtstoletí své existence významně zapsala do dějin britského automobilového sportu. V roce 1925 se stala součástí amerického koncernu General Motors. V roce 1935 představila automobilka svůj nový velký osobní vůz Vauxhall 25, označovaný také jako „Big 6 – Velká šestka“. Poháněl ho osmdesátikoňový šestiválcový motor o objemu 3,2 litru, měl již dvouokruhové kapalinové brzdy, maximální rychlost 125 km/h a do roku 1940 byl vyroben v celkem 6882 kusech. Jeden z nich, v úpravě pro pravostranný provoz, byl prodán nezjištěnému prvnímu majiteli prostřednictvím berlínského zástupce General Motors. Po válce byl provozován v Československu a v roce 1989 se stal součástí sbírek Národního technického muzea.“Zajímavých automobilů je opět víc než dost. Z české produkce nechybí žádná značka ze třicátých let, ze zahraničních můžeme vidět dvanáct rychlých šestiválců BMW 328, tři britské Lagondy včetně dvanáctiválcové Short Saloon, americký Auburn 851, dále třeba Alvis Offrord nebo Speed, Talbot lago,závodní Alfa Romeo 8C Monza. Hlavní organizátor Mirek Krejsa, který by snad nepřežil, kdyby nemohl jet, tak vyjede na trasu s vozem Wolseley mimo klasifikaci.A pochopitelně několik vozů Bugatti:


Bugatti 13 Brescia – J.Stauch
Bugatti 13 brescia Modifie – T.Stapel
Bugatti 37 – S.Profeld
Bugatti 57 Gallibier -J.Rambousek
Bugatti 57C – K.Pavlů
Bagatti 57 – L.Novák
Bugatti 35 Nostalgie – M.Profeldová


Pro milovníky automobilů, kterým by nestačila sobotní podívaná před budovou NTM nabízíme ke koupi publikaci Automobil v českých zemích, jejímž autorem je právě kolega Petr Kožíšek. Zájemce o motocykly potěší katalog výstavy „Fenomén Jawa, aneb Jawa, jak ji neznáte“. K historii českého průmyslu, která je mimo jiné významně propojena s rodinou Ringhofferů, můžeme nabídnout knihu Fenomén Ringhoffer, rodina, podnikání, doba. Knihy jsou k dostání v muzejní e-shopu na webových stránkách muzea.


Info na www.1000milceskoslovenskych.cz
JL 12.8.2020

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar