Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Subaru akcni nabidky
Alcar - Konfigurátor kol

Coppa d Europe skončila na jihu Čech

Po lednové Winter Trial zavítala na jih Čech druhá holandská „partička“ veteránistů, pořádající 14. ročník jízdy pravidelnosti Coppa D Europe. Před dvěma roky končila v Praze, letos v Českých Budějovicích, před tím začínala ve Františkových Lázních. Poslední etapa vedla z Řezna přes Šumavu a my jsme nemohli chybět.

Třídenní soutěže, dlouhé 1500 kilometrů, se startem v holandském Maastrichtu se zúčastnilo na sedm desítek historických automobilů, rozdělených do kategorií Coppa Super (pro méně zkušené na kratší trati), Coppa Sport (zkušené posádky) a Coppa Touring. Ty doplnila dvacítka soudobých sportovních automobilů (mladší než rok 1986), jako jsou Ford Mustang, GT, Chevrolet Corvette Z06, Porsche 991 GT3 nebo Carrera či britský TVR.


Trasa poslední etapy za krásného slunečného počasí vedle z Řezna přes Bodenmais, kolem Javoru, Železnou Rudu, Srní, Kvildu, Lenoru do Volar, Tady čekal posádky výtečný a typicky český oběd - vepřová, svíčková nebo řízek. A po hodinové pause opět ukrajovali účastníci další kilometry přes Zvonkovou se zajížďkou do Rakouska, Vyšší Brod, Rychnov nad Malší, Malonty, Pohorskou Ves, Benešov nad Černou a přes Novohradské hory do Českých Budějovic. Opravdu velice pěkně vybraná trasa s několika „chytáky“, které daly spolujezdcům pořádně zabrat.


Startovní pole tvořily převážně automobily ze šedesátých a sedmdesátých let, přičemž nejstarším byl Jaguar XK 120 z roku 1954, jehož posádka Peter Gabriel a Judith Freuler, stejně jako další dvě s vozy Austin Healey 3000, absolvovaly trasu bez střechy a užívaly si sluníčka.


Vedle zcela sériových automobilů, které kdyby neměly na dveřích startovní číslo, tak ani nepoznáte, že jedou nějakou soutěž, se vždy objeví pár replik soutěžních vozů. Asi nejzajímavějším byl Daf 55, který v roce 1968 absolvoval soutěž London- Sydney a s Robem Slotemakerem za volantem dojel v silné konkurenci sedmnáctý. Pěkný byl i další Daf, dnes již dávno zaniklé značky, model 55 Coupe z roku 1972.


Nechyběly oblíbené automobily Porsche 911, ale ani typ 356 z roku 1964 nebo Volvo Amazon, vyrobené v roce 1966 či o rok starší model PV 544.
J.Lasík 25.3.2018

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2019 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar