Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Citroën - deset generací kompaktních hatchbacků

Nová ë-C4 – 100% ëlectric a Nová C4 čerpají z bohatých a dlouholetých zkušeností značky Citroën v segmentu kompaktních hatchbacků, která za 92 let prodala již téměř 12 500 000 kompaktních vozů – patří mezi ně první generace C4 z roku 1928, Ami 6 a Ami 8, GS a GSA, BX, ZX, Xsara, C4 (generace 2004 a 2010) a C4 Cactus.

Tato řada hatchbacků, která tím, jak se jí podařilo reagovat na potřeby zákazníků hledajících auto vyhovující jejich potřebám, dokázala vyřešit kvadraturu kruhu a nabídla vozy s velkým komfortem a vysokou reakceschopností - vozy, které jsou kompaktní zvenku a prostorné uvnitř, jsou elegantní a současně robustní.

Desátá generace kompaktních hatchbacků značky Citroën - Nová ë-C4 – 100% ëlectric a Nová C4 - modernizují prvky, které jsou podstatou značky Citroën: duch André Citroëna z C4, odvážnost designu modelů Ami 6 a Ami 8, legendární komfort vozů GS a GSA, modernost BX, dokonalou jízdní stabilitu ZX, velkorysou prostornost Xsary, technologie a všestrannost C4 generace 2004 a 2010 a výrazný charakter vozu C4 Cactus.CITROËN C4 (1928)

První generace C4 z roku 1928 je prvním kompaktním hatchbackem značky. Pohodlného a elegantního vozu se prodalo 243 000 kusů.


CITROËN AMI 6 A AMI 8

Model Ami 6, představený v roce 1961, se vyznačoval atypickým stylem s negativně skloněným zadním oknem a komfortem, který byl v tomto segmentu mimořádný. V roce 1969 se představil Ami 8, modernizovaná verze vozu Ami 6 s ladnější linií střechy. Oblíbené úspěšné modely Ami 6 a Ami 8 si získaly 882 000 příznivců.


CITROËN GS A GSA

GS, který byl představen v roce 1970 a byl zvolen Automobilem roku 1971, si novináři cenili především díky jeho komfortu na úrovni limuzíny, aerodynamickému a elegantnímu designu a na svou dobu revolučním ovladačům, které byly ergonomické a snadno dosažitelné. Vůz byl vybaven hydropneumatickým odpružením, které mu dodávalo komfort jízdy na létajícím koberci, takže byl ihned vnímám jako nejpohodlnější vůz své kategorie. Přepracovaná verze GSA získal výklopnou záď pro snazší nakládání. Vozů GS a GSA se prodalo 1 994 000 kusů.


CITROËN BX

V roce 1982 se na trhu objevil Citroën BX s moderním originálním vzhledem, který nabízel komfort celé posádce. Vůz se setkal s velkým úspěchem, prodalo se ho 2 150 000 kusů.


CITROËN ZX

Model ZX, který byl představen v roce 1991, se od konkurence odlišoval jízdní stabilitou, a to zejména díky zadní nápravě se samořídícím účinkem, která eliminuje setrvačnost zadní nápravy při jízdě do zatáčky, dále komfortem odpružení a prostorností kabiny: vůz byl kompaktní zvenku a velmi prostorný vevnitř. Prodalo se ho více než 2 465 000 kusů, byl nabízen ve verzi se 3, 5 nebo 4 dveřmi, mezinárodní verze byla určena na čínský trh.


CITROËN XSARA

Xsara, představená v roce 1997, nahradila ZX a přinesla ještě více bezpečnosti, všestranný charakter a komfort v elegantní karoserii „dva a půl“, která byla pro Citroën typická. V pětidveřové verzi a jako třídveřové kupé vůz zaznamenal 1 343 000 prodaných kusů.


CITROËN C4 (2004 A 2010)

Generace C4 z roku 2004 ztělesňuje odvahu značky z hlediska designu a technologie. Inovativní moderní vůz existoval v několika tvarech: pětidveřovém, čtyřdveřovém a velmi originálním třídveřovém tvaru kupé se zadním oknem děleným na dvě části, nad kterým byl umístěn aerodynamický spojler. Kromě futuristické palubní desky zahrnovala výbava vozu řadu novinek pro lepší komfort, zejména volant s pevným středem, xenonové samonatáčecí světlomety nebo systém varování před neúmyslným opuštěním jízdního pruhu.

Druhá generace vozu C4, uvedená na trh v roce 2010, byla k dispozici v pětidveřové nebo čtyřdveřové verzi – ta se na mezinárodních trzích prodává dodnes. Představuje nejpohodlnější syntézu toho nejlepšího v segmentu, tedy mimořádný komfort s technologickou výbavou, elegantním designem a účinnými motory.

Generace vozu C4 z let 2004 a 2010 představují tu nejlepší všestrannost, jako lze od kompaktního hatchbacku očekávat. Prodalo se jich více než 2 941 000 kusů.


CITROËN C4 CACTUS (2014)

C4 Cactus nabízí novou filozofii: robustní, plynulý a organický styl, podtržený funkčními grafickými prvky, jako jsou prvky Airbump® nebo ochranné kryty podběhů kol, elegantní a technologický interiér a vysoká úroveň komfortu. Tento komfort je tajným receptem 2. generace vozu C4 Cactus, která byla uvedena na trh v roce 2018. Komfort vozu posilují dvě důležité novinky: na jedné straně tlumiče s progresivními hydraulickými dorazy®, které vrací na scénu modernější koncept jízdy jako na létajícím koberci, na druhé straně pohodlná útulná sedadla Advanced Comfort, která cestujícím poskytují pocit jízdy jako v bavlnce. Vozu C4 Cactus se dodnes prodalo více než 440 000 kusů a připravil cestu designu dnešních a budoucích vozů Citroën. Do historie značky se zapsal jako esence zásadních vlastností, díky nimž je Citroën Citroënem.Citroën 1.2.2021Deset

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar