Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Citroën Traction Avant se vydává do Ameriky

Citroën a sdružení Aventure Citroën jsou partnery expedice dvou žen, které hodlají přejet americký kontinent ze severu na jih v modelu Traction Avant. Dvojice vyrazila z muzea Conservatoire Citroën. Projekt „Aventure Citroën Terra America“ je zavede z Aljašky do Ohňové země. Při cestě po slavné Panamericaně, nejdelší dálnici světa, se setkají s 21 domorodými národy.

Expedice, které Citroën pořádal v minulém století, představují významnou stránku automobilové historie a lidských dobrodružství. Tyto expedice, které vymyslel a spustil André Citroën ve 20. letech 20. století, jsou dokladem významu automobilu jako prostředku k poznávání světa a sbližování národů.

Expedice Aventure Citroën Terra America odstartovala 26. května z muzea Conservatoire Citroën, symbolického místa, kde se nachází největší mezinárodní sbírka vozů Citroën. Mezi 280 vystavenými exponáty byl v tento den v centru pozornosti také model Traction Avant a vozidla, která se účastnila slavných expedic.

„Posláním našeho sdružení je uchovávat, sdílet a oživovat úžasnou historii značky Citroën, která od roku 1919 mění automobilové odvětví. Jsme velmi rádi, že můžeme tento projekt podpořit s pomocí našich klubů po celém světě.“ Xavier Crespin, generální ředitel sdružení Aventure Peugeot Citroën DS.

Traction Avant je legendární automobil, který v jednom voze spojuje nejmodernější řešení své doby: kromě pohonu předních kol také celoocelovou samonosnou karoserii, hydraulické brzdy a nezávislé zavěšení všech kol. Robustnost a mechanická jednoduchost vozu Traction Avant, který byl uveden na trh v roce 1934, z něj činí pozoruhodný vůz pro dálkové cesty i dnes, po více než 80 letech. A to není vše: jeho obliba ve Francii i ve světě v průběhu let vzrostla.


Tato jedinečná cesta dlouhá 40 000 km přes 14 zemí je plně v souladu s geny značky Citroën: jde o automobilovou expedici s lidským rozměrem. Za volantem legendárního vozu Traction Avant, ikony francouzského automobilového odvětví, usedla dvojice odvážných žen, která vyrazila vstříc setkání s původními obyvateli Ameriky a hájí etičtější, zodpovědnější a solidárnější vidění světa.


Obě ženy čeká kromě těchto setkání a svědectví, o něž se budou dělit, i cesta po legendární Panamericaně plné sociologických, zeměpisných a klimatických kontrastů. Budou projíždět nádhernými přírodními scenériemi Ameriky: historickými místy mayské a incké civilizace, ohromujícími velkoměsty, ale i klidnou krajinou. Půjde o skutečnou paralelu mezi moderní civilizací a domorodou kulturou.


Fanny Adam, která projekt iniciovala a expedici vede, je zvídavá a odhodlaná mladá podnikatelka. Tato doktorka věd, která se zajímá o otázky domorodého obyvatelstva a miluje neobvyklá setkání a cesty, se vydává na jedinečnou výpravu, pro kterou si zvolila vůz Traction Avant. Za svůj objev a náklonnost k tomuto vozu vděčí Gérardu d'Aboville, mořeplavci, který v roce 1980 převesloval Atlantický a v roce 1991 Tichý oceán a absolvoval různé rallye včetně tří závodů Paříž – Dakar, z toho jeden na motorce.

Gérard jezdí od svých 18 let vozem Traction Avant, se kterým se měla jeho kolegyně Fanny možnost seznámit a vypůjčit si ho k účasti v navigační TSD rallye a projet se s ním po evropských silnicích. Gérard se významně podílel na technické přípravě vozu pro toto mimořádné dobrodružství.


Na začátku expedice je její spolujezdkyní Gaëlle Paillart, která má na starosti obrazovou dokumentaci. Jde o sportovkyni s vášní pro cestování a solidním vědeckým vzděláním. Sportovní cestování se pro ni stalo životním stylem. Gaëlle bude první spolujezdkyní při expedici Aventure Citroën Terra America mezi Prudhoe Bay a Los Angeles.

Následně převezme funkci druhého pilota Maéva Bardy, která bude zajišťovat obrazový materiál expedice až do Ushuaiy. Maéva již řadu let cestuje po celém světě jako reportérka a dokumentaristka. Zajímá se o přírodu a životní prostředí a pravidelně se účastní vědeckých expedic jako zpravodajka.

SLEDOVÁNÍ EXPEDICE
Traction Avant se začátkem června vydává lodí směrem na Aljašku. Fanny Adam a její týmová kolegyně se k němu připojí začátkem července v místě startu v Prudhoe Bay na 70° s. š. První etapa proběhne v Severní Americe od července do září 2021. Následující etapy (Střední a Jižní Amerika) se pojedou ve stejném duchu, tedy nikoliv jako závod, bez pevného data příjezdu: v Latinské Americe od ledna do května 2022, v Jižní Americe od října 2022 do ledna 2023.

Citroën bude jednotlivé etapy Aventure Citroën Terra America pokrývat. Díky snímkům, které bude dvojice sdílet, bude moci veřejnost tuto cestu, včetně všech technických nástrah, překvapení, odboček k návštěvě významných přírodních míst či měst a neobvyklých setkání, sledovat. V každé zemi, kterou expedice projede, bude ve spojení s klasickými automobilovými kluby, jako je Amicale Citroën Internationale, které jí v případě potřeby poskytnou logistickou podporu a budou v závislosti na situaci fungovat jako místní kontakty. Posádku budou doprovázet i další vozy Traction Avant a klasické vozy, takže lze očekávat celou řadu skvělých setkání!

Důležitou informací je, že cestu je možné sledovat v reálném čase prostřednictvím satelitní navigace: stejně jako v případě jachtařských závodů Vendée Globe můžete sledovat cestu vozu v přímém přenosu na mapě prostřednictvím satelitního přenosu a prožívat bezprostřední zážitek z expedice díky fotkám, videím a příběhům, které budou z cesty pravidelně zasílány: https://terramerica.fr/suivre-expedition-terramerica/


Technické informace k cestě

Tým Aventure Citroën si vůz Traction Avant Citroën 11B Grand Raid zvolil kvůli vlastnostem, které tento typ úpravy Grand Raid přináší. Citroën Traction11B, který linky továrny v Javel opustil v dubnu 1956, zakoupil v roce 2005 Robert Muller. Tento dodavatel speciálních mechanických dílů pro soutěžní vozy rallye vůz speciálně upravil pro závody typu rallye raid, kterých se vůz 15 let účastnil se sdruženími Tractions sans Frontières, Globe Drivers, Traction Euro-Travel a La Traction Universelle.

Od roku 2006 do roku 2017 tak projel celý svět: Austrálii, Maroko, Rusko, Itálii, severní Evropu, Argentinu, Malajsii, Thajsko, Andské Kordillery, Sardinii, Korsiku, Řecko, Portugalsko, Sicílii. Rok za rokem se příprava zdokonalovala s ohledem na zkušenosti všech účastníků těchto rallye, aby se dospělo k tomu, co je dnes považováno za špičku v této oblasti. Od těchto cest prošlo auto kompletní revizí, motor byl repasován (při koupi najeto 5000 km).


Úpravy Grand Raid:

Plášť: výztuhy karoserie
Motor a převodovka: DX2, 5 ložisek, pětistupňová převodovka
Velkokapacitní chladič a dvojité větrání
Elektřina: 12 V, alternátor, elektronické zapalování
Elektrické palivové čerpadlo a 70litrová nádrž z nerezové oceli
Zesílené trojúhelníkové rameno přední nápravy
Posilovač řízení
Přední kotoučové brzdy + asistence a silikonová kapalina, nerezový okruh
Odpružení originálními torzními tyčemi, zesílené tlumiče
Velurové potahy sedadel BX, opěrky hlavy
Různé: Bezpečnostní pásy, výkonné osvětlení, vrstvené čelní sklo, tepelná a zvuková izolace, výstrahy / Ochrana čelního skla a světlometů / Úložné kufry přišroubované ke karoserii / Přídavné topení.Citroën 3.6.2021

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar