Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Cena Prachovských skal v novodobém podání

Veteránská akce Cena Prachovských skal, která se uskutečnila v sobotu v Jičíně, měla se slavným motocyklovým závodem ze 70. Let společné pouze snad jedině místo startu. Soutěž byla určena hlavně pro automobily a motocykly mladších ročníků, vyrobených do počátku osmdesátých let.

Ve své době, to znamená hlavně v 60. a v 70. letech byla Velká cena Prachovských skal druhým největším motoristickým podnikem po Velké ceně Brna. Motocykly tady závodily v letech 1952 až 1979, automobily jen do roku 1970. Poté musel přírodní okruh kolem Prachovských skal a Jinolických rybníků, jehož jedno kolo s 19 levými a 27 pravými zatáčkami měřilo 14,5 kilometrů, ustoupit bezpečnostním požadavkům.

Historii závodu najdete na:
https://www.autokaleidoskop.cz/Historie/Vzpominka-na-Cenu-Prachovskych-skal/

Cenu
Prachovských skal se rozhodli pořádat jičínští veteránisté teprve nedávno, respektive poté, co si majitelé mladších automobilů postěžovali, že pro ně žádnou akci nepořádají. Veteránem Českým rájem je určena pro vozidla vyrobená do roku 1945, Loukotě a řemeny pak pro automobily do roku 1918 a řemenové motocykly.

Krásné letní počasí přilákalo na start takřka stovku historických vozidel, přičemž jen dvě byly předválečná a přivezla je rodina Nachtigallů. Ondřej se od pořádání vytrvalostních offroudových maratonů rozhodl pro krásné Aero 662. Hned po startu jej čekal táhlý kopec „Bradlečák“ a dále vedla trasa malebnou krajinou Podkrkonoší přes Syřenov, Karlov, kolem hradu Pecka, přes přehradu Les Království na Kuks. Při zpáteční cestě je čekal výjezd na Zvičinu, B Miletíně mohli ochutnat pověstné Erbenovy modlitbičky a přes Lázně Bělohrad zpátky do Jičína. Zhruba sto čtyřicet kilometrů.

Ale vraťme se ke startovnímu, kde kromě vojenské Tatry 57 převažovaly automobily ze šedesátých a sedmdesátých let. Poměrně vzácný byl Renault 16, kterých dnes už není mnoho vidět. Vyráběl se v letech 1965 až 1980 a v roce 1965/66 byl vyhlášen za Evropské auto roku.

Čtyřválec OHV objemu 1470 cm3 měl hliníkový blok zhotovený tlakovým litím, pětkrát uložený klikový hřídel a výkon 55 k při 5000/min. Tradiční dynamo nahradil v elektrické soustavě alternátor, což byla evropská premiéra. Zhruba ze stejné doby pocházely i pěkné automobily Ford Capri a nechybělo ani několik majitelé, jejichž majitelé při přejímce přeměřovali šířku, aby projeli jedním hodně úzkým můstkem na trase. Mezi škodovkami nás upoutala Škoda Felicia se snímatelnou střechou hardtop, neboť většinou vídáme jen otevřené verze.

Cena Prachovských skal zahájila maraton jičínských veteránských akcí, který pokračuje už o prvním červnovém víkendu Veteranem Českým rájem.JL 14.5.2018

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar