Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Cena Prachovských skal v jičínském muzeu

Cena Pracovských skal byla mým prvním motoristickým podnikem, který jsem navštívil. Přesný rok si nepamatuji, ale bylo to tak někdy kolem roku 1964, kdy mě bylo šest let, a jezdil jsem na prázdniny k babičce do Lomnice nad Popelkou. Jednou dostal tatínek nápad, že to máme na Prachov, co by kamenem dohodil, a jedou se tam závody.

Vlakem jsme dojeli do Libuně a pak mazali přes pole směrem k trati. Dodnes si pamatuji, že jsme závody sledovali u Březky z autobusu, protože pršelo. Tehdy bylo možné v „erťácích“ stahovat okna jako ve vlaku. V tu dobu jezdil Franta Šťastný, kterého znal snad každý a který by se v těchto dnech dožil devadesáti let a na závěr Formule 3.


Že by se mě tento zážitek stal osudným na celý život? Asi ano. A protože v jičínském muzeu probíhá výstava věnovaná závodům kolem Prachovských skal, tak jsem si ji nemohl nechat ujít a vřele ji doporučuji každému, kdo Cenu Prachovských skal pamatuje anebo se chce něco dozvědět o její historii., ktará začala v roce 1952 a skončila v roce 1976. V roce 1961 k okruhu zavítalo na sto tisíc diváků, v dalších letech sedmdesát a šedesát tisíc. V roce 1964 se tady uskutečnil první závod Formule 3.


Ve své době to byl uznávaný závod v celé Evropě a zúčastňovala se ho taková jezdecká esa jako Jim Redman, Jack Findlay, Frank Perris, Paddy Driver, Tauno Nurmi a samozřejmě naši František Šťastný, Gustav Havel, Bohumil Staša, František Srna a další. Rekord na jedno kolo drží Maďar János Drapal, který čtrnáct kilometrů dlouhou trať s 27 pravými a 19 levými zatáčkami a s výškovým převýšením 115 metrů projel průměrnou rychlostí 166 km/h. Pokud si trať závodu dnes projedete, tak musíte před takovým výkonem jen smeknout. O deset let později bohužel zahynul na okruhu v Piešťanech.


Kolik musel jet na konci rovinky od Jinolic k Jičínu jsme nezjistili, ale na výstavě jsme se dočetli, že v roce 1961 se tady na třistapadesátkách jezdilo běžně 230 km/h. Z téhle rychlosti jezdci brzdili, aby zatočili do ostré pravé zatáčky na kostkách, často navlhlých.


Výstava v jičínském muzeu potrvá do 1.října.


JL 27.7.2017

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar