Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Subaru Impreza
Alcar - Bezpečná kola pro radost

Burianova jízda a výjezd na Ještěd

Na příští víkend připravil liberecký nadšenec a obětavý pořadatel pro veteránisty hned dvě akce, které mohou v případě zájmu skloubit dohromady. V sobotu se uskuteční Sportovní jízda historických automobilů a motocyklů mezi Prahou a Libercem, na kterou naváže v neděli výjezd na Ještěd.

Jízda je pořádaná na vzpomínku českého komika, herce, režiséra ale i sportovce a motoristy, Vlasty Buriana. Nejde o žádný rychlostní závod, ale příjemný turistický výlet českou krajinou a několika zajímavými zastávkami. Pojede se podle šipkového itineráře a jízdním průměrem cca 30 km/h. Celková délka jízdy na trase Praha - Liberec je do 140 km.
Akci pořádá AUTOMUZEUM.CZ, Vratislavice nad Nisou, ve spolupráci se Společností přátel Vlasty Buriana. Díky tomu je předpoklad, že někteří ze členů této společnosti, kterými jsou známí umělci, herci, režiséři a atd., jako například Světlana Nálepková, Luděk Sobota, Kristián Kodet nebo Zdeněk Troška, projeví zájem jet jako spolujezdci v některém z vozů účastníků, kteří k tomu budou svolní. Jejich rozmístění do veteránů bude před startem vylosováno.
Na jízdu budou připuštěny pouze automobily a motocykly vyrobené do ledna 1962. Tedy jenom ty stroje, které mohl Vlasta Burian během svého života vidět, nebo třeba i sám řídit.


Časový harmonogram:
09.00 hpříjezd účastníků před NTM v Praze.
10.00 hLosování celebrit jako spolujezdců
10.30 hStart do 1. etapy (35 km) od budovy NTM
11.30 hPříjezd do Muzea socialistických vozidel, Kozovazy
13.00 hStart do 2. etapy
14.40 hPříjezd na Staroměstské náměstí v Mladé Boleslavi
15.30 hStart do 3. etapy ze startovní rampy Rally Bohemia
17.00 hPříjezd do vratislavického pivovaru Konrad


Startovné pro dvoučlennou posádku činí 600 Kč, z čehož je hrazen oběd a režie soutěže, jako jsou ceny a upomínky pro účastníky, itinerář, startovní čísla, atd. Na start budou přijata vozidla jen v řádném technickém stavu, vyrobená do ledna 1962.
Hlavní cenou je model vozu Z roadster "Burian" a každý účastník obdrží zajímavou upomínku.

Info na tel.: 607 80 25 70 (Milan Bumba), e-mail: info@automuzeum.cz, www.automuzeum.cz


Výjezd
veteránů na Ještěd

Letos uplyne 110 let od chvíle, kdy na Ještěd vyjel historicky první automobil. Ocitl se tak tehdy nejvýše na území dnešní České republiky. Stalo se to v květnu roku 1902 a prvním motoristou, který tehdy ještě po hliněných a kamenitých turistických pěšinách rozbahněných jarním táním, vyjel až na úplný vrchol hory Ještěd, do výšky 1012 m.n.m., byl liberecký průmyslník a nadšený motorista, baron Theodor von Liebieg s automobilem Daimler.
Až v roce 1908 se na vrchol hory začala budovat kvalitní i když stále tehdy jen hliněná silnice. Nyní vede na Ještěd kvalitní asfaltová silnice, která ale i dnes důkladně prověří kvality současných historických automobilů a motocyklů při Jízdě veteránů na Ještěd. S ohledem na skromné parkovací prostory na Ještědu je startovní pole omezeno stářím vozidel.
Výjezdu veteránů na Ještěd se mohou zúčastnit osobní automobily a motocykly vyrobené minimálně před 60 lety, tedy do roku 1952. Mimořádnou výjimku dalších deseti let mají jen účastníci Sportovní jízdy Vlasty Buriana, pořádané od dříve.
Letos se nestartuje na úpatí Ještědu, ale v Liberci - Vratislavicích nad Nisou, v areálu pivovaru Konrad. Účastníci nejprve urazí několik kilometrů podle šipkového itineráře a uskuteční zkušební výjezd do nahoru a dolů přes Ještědské pohoří. Pak teprve bude následovat samotný náročný Výjezd na Ještěd, dlouhý cca 11 km stále do kopce a s převýšením cca 600 metrů.

9 hPříjezd účastníků do areálu pivovaru Konrad, registrace
10 hStart
11 hPříjezd na Ještěd
12 hOdjezd z Ještědu do pivovaru Konrad
13 hPříjezd do pivovaru Konrád.Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2018 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar