Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Bugatky, laurinky škodovky a další v Kroměříži

Výstaviště v Kroměříži ožije automobilovou minulostí. Od 11. do 18. srpna se tady představí na tři desítky automobilů Laurin Klement a Škoda. V sobotu 19. srpna je doplní minimálně stejně množství bugatek a zajímavých vozů.

Jedinečná podívaná se naskytne příznivcům motorismu na Výstavišti Kroměříž. Unikátní výstava desítek vozů z historie i současnosti automobilky ŠKODA. Aneb POCTA VOZŮM ŠKODA. Jde o průřez stěžejních výrobků slavné automobilky od dob prvních vozidel značky Laurin & Klement.

„V našem areálu jsme připravili opravdovou motoristickou lahůdku. Ve spolupráci se Samohýl Motor Veterán a také Škoda Muzeum představíme více než 30 automobilů a motocyklů," osvětluje základní fakta ředitel Výstaviště Kroměříž Pavel Konečný.

Expozice se otevře současně s třídenní výstavou pro zahrádkáře a zahradníky Floria Léto 2023 a vyvrcholí v době konání zlínské Barum Czech Rally Zlín. A budou zastoupeny i unikátní modely motorsportu jako Škoda Sport ze slavného závodu Le Mans nebo závodní speciál značky Laurin & Klement hraběte Kolowrata z roku 1907. Fanoušci motoristické historie tak dostanou opravdu jedinečný prázdninový dárek.

„Jedním z nejvzácnějších klenotů naší sbírky a současně jedním z nejraritnějších kousků v Česku je automobil Laurin & Klement Voiturette A. I ten bude na kroměřížském výstavišti k vidění. Jde o jeden z prvních vozů, jenž z mladoboleslavské automobilky vyjel," popisuje vzácný kus majitel, zlínský podnikatel a patriot Ladislav Samohýl, který dodal na výstavu stěžejní množství exponátů stěží vyčíslitelné hodnoty i ceny.

Vozy, z nichž každý má svůj dokonalý příběh, nazdobí aranže květinových mistryň oboru, aranžérek Jarmily a Petry Pejpalových. I tato neobvyklá symbióza zvýrazní mimořádný počin zvaný Pocta vozům Škoda.

Dalším unikátem bude vůz Laurin & Klement G. Autem se svezla dokonce slavná závodnice Eliška Junková. Před sedmapadesáti lety se na tomto voze s Aloisem Samohýlem účastnila vzpomínkového závodu k 60. výročí sicilského závodu Targy Florio. Přijeli rovněž na pozvání závodníka Louise Chirona do Monaka k vyjížďce historických aut na oslavu založení Monte Carla.

„Vystavený vůz je pouze jedním ze dvou dochovaných kusů. Bude to výjimečné shromáždění historických skvostů. V takovém rozsahu nebývalé. Chtěl jsem, aby unikáty z naší sbírky byly k vidění pohromadě právě v našem kraji a pro návštěvníky z okolí. Věřím, že to bude zážitek z těch neopakovatelných," dodává Ladislav Samohýl.


Na výstavu škodovek naváže pak ještě v sobotu 19. srpna ještě více než tři desítky vozů Bugatti a historických sportovních automobilů Grand Prix.

„Program bude skutečně našlapaný. Kdo dorazí na setkání s historií, na ucelenou kolekci „bugatek“ na jejich mezinárodním srazu, nemůže minout i spousta dalších akcí rovněž na motoristické téma. Mezi dalšími jde například o klubové setkání automobilů Porsche, prostřednictvím dalších exponátů nahlédneme doslova do pravěku motorismu, komu učarovala vůně benzínu, ten by u nás opravdu neměl chybět,“ má jasno ředitel Výstaviště Kroměříž Pavel Konečný.

Otevřeno bude od 9 do 16 hodin.
Hlavním partnerem akce je Samohýl Motor Veterán, z jehož sbírek pochází značná část vystavených exponátů.


PR + JL 7.8.2023

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar