Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

 

Brno Revival - 250 veteránů mezi pavilony

O nadcházejícím víkendu budou mít příznivci historických automobilů napilno. V Mostě se koná Historic GP a v moravské metropoli zase Brno Revival – aneb Festival mezi pavilony. Zatímco na severu Čech budou jezdit pouze automobily, tak na Moravě také motocykly a sajdkáry.

Loňský první ročník revivalu se vydařil, a letos tradice pokračuje ještě ve větším měřítku a doufejme, že přijde i více diváků. Ti mohou přijet také historickou tramvají nebo trolejbusem. Pravidelná historická tramvajová linka, jejíž sezóna letos začíná právě 23. 6., bude prodloužena až před hlavní bránu výstaviště, aby se tak návštěvníci mohli na akci dopravit stylově. Linka bude vyjíždět vždy v ##:34 od Výstaviště směr město. Objede historické centrum a končí na Komenského náměstí. Z Komenského náměstí směr Výstaviště bude vyjíždět nejspíše v ##:06, z České ##:08, z nádraží ##:12 (záleží to na výlukách).
Očekává se nasazení tzv. „Dřeváku“, čili vozu z roku 1941.

Kromě tramvajové linky jede okolo výstaviště i trolejbusová historická linka, tu nebylo třeba prodlužovat — ta směřuje do Pisárek, Jundrova a Komína, tedy spíše vyhlídkovou trasou podél Svratky. Tady se očekává nasazení „historických vozů“ z 60 let (9Tr).

V sobotu se jezdí od 9.30 do 18 hodin, v neděli pak od 8.30 do 16.30 hodin, vždy jen s polední pausou. Stovka přihlášených automobilů je rozdělena do devíti kategorií, motocykly, kterých bude sto padesát, mají na programu sedm kategorií a sajdkáry pojedou samostatně. Třeba dodat, že se nezávodí na čas, ale jde o tzv.demonstrační jízdy. To však neznamená, že by jezdci své stroje šetřili, naopak. Vloni jsme si připadali jako na opravdových závodech.

Například v kategorii Bugatti a závodních automobilů do roku 1945 je přihlášeno šestnáct automobilů, včetně pěti bugatek. Ve formuli 3 pojede jedenáct jezdců a nechybí ani jeden z pamětníků Karel Mencl. V roce 1967 startoval v závodě Mezi pavilony. Formulí Škoda a podobných monopostů bude patnáct, a tak bychom mohli pokračovat. V motocyklech se přestaví i závodní tovární stroje.

Známý veteránista Mirek Krejsa se představí v tříkolce Morgan Aero a na motocyklu Jawa 250 Junior. Domácí ing. Josef Michl usedne opět do Škody 130 RS a dva vozy přiveze Muzeum Škoda (F3, Škoda 1100). Bývalý okruhový jezdec Miran Velkoborský se zase dnes věnuje motocyklům a mezi pavilony pojede na Laverdě, zatímco jeden z nejlepších slovenských silničářů doby minulé Peter Baláž se předvede na Jawě.

Seznam startujících a program najdete na www.brnogp.com. Neváhejte a vyražte do Brna, nebudete litovat.

Součástí akce je rovněž výstava současných i dobových vozidel, doplňků a služeb a to v pavilonu A2. Návštěvníci se budou také moci těšit na burzu v pavilonu A1 a přilehlých venkovních plochách či výstavu historických vozidel do roku 1990 na náměstíčku před 1. bránou.
JL 21.6.2018

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2019 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar