Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Brdský trojúhelník - balzám na nervy

Všichni příznivci historických vozidel dobře znají jméno Václava Zapadlíka, našeho excelentního výtvarníka, vytvářejícího překrásné obrazy veteránů, ale umí i parné lokomotivy či další náměty. Jeho kresby mají neopakovatelné kouzlo a mohou je obdivovat nejen u nás, ale třeba i v proslulém americkém muzeu Blackhawk.

Maestro Václav Zapadlík, jehož talent objevil někdy před třiceti lety ing Milan Jozíf, bývalý šéfredaktor Automobilu, má však také smyl pro humor. Proto před už před lety založil s několika přáteli – Josefem Holakovským. Michalem Pomahačem, Ivo Daňkem a dalšími, Chouzavský spolek motocyklistů. Každý z nich vlastnil nějakého veterána, ať již automobil nebo motocykl, a tak nebylo daleko k nápadu uspořádat nějakou akci, jen tak pro legraci. Netrvalo dlouho a v jejich hlavách se zrodila myšlenka na Brdský trojúhelník – aneb Memoriál Václava Zapadlíka (podotýkáme, že Maestro je stále mezi námi) a letos se konal již pátý ročník, dokonce s mezinárodní účastí, neboť do Kytína se dostavil i jeden Franouz, Rakušák a Slovák.
Tady vůbec nejde o to, kdo vyhraje, ostatně vítěz se vylosuje při večerním slavnostním vyhlášení vítězů v hospodě Na rovinách. Nejštastnější si pak domů odveze vázu ručně malovanou samotným Václava Zapadlíkem.
Po dopolední přejímce, kdy se všichni účastníci mohou posilnit chutnou klobásou, se kolona padesáti (!) motocyklistů přemístí na Chouzavu, kde se pak uskuteční start zhruba pětadvacetikilometrové jízdy po lesních cestách. Čas nerozhoduje, účastníci musí pouze projet všechny kontroly a tam splnit předepsané úkoly, při nichž se všichni dobře baví. Například kontrola „Afrika“ přichystala občerstvení v podobě „červů“, v Evropě se foukalo do balounku a pak bylo třeba určit, z čeho byl lektvar nevalné chuti připraven apod.
Mezi nejstarší stroje patřily Peugeot 218 z roku 1929, dále dva překrásné motocykly BMW, Motosacoche, tříkolka Peugeot Marque nebo invalidní vozítko Ortopedia. Převažovaly pochopitelně Jawy, nechyběl „pařez“ či Stadion, skútr Čezeta v užitkové verzi apod.
Naštěstí přálo i počasí, a tak nebylo o dobrou náladu nouze. Všichni, kteří přijeli se už těší na příští rok, ale asi se na všechny zájemce nedostane, neboť možnosti jsou přeci jen omezené. Ale třeba Chouzavský spolek něco vymyslí. Jen mimochodem, dva hlavní organizátoři Michal Pomahač a Josef Holakovský se minulý týden zúčastnili s Renaultem VI z roku 1905 veteránské Jarní rallye. Tento unikát si sami zrenovovali zhruba během jednoho roku. A teď uspořádali „závod“, při němž všichni zahodili běžné starosti za hlavu.

Jindřich Lasík, 4.6.2007

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar